Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2015

0

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zostało ono ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w całej Polsce. W niektórych miastach organizowane są uroczyste wystawy, marsze czy biegi pamięci. Inicjatywę ustawodawczą, dzięki której w tym dniu pamiętamy o żołnierzach podziemia podjął Lech Kaczyński. -Ustanowienie tego święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata – czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchody w Warszawie

W Warszawie o 12:00 Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej zmianie warty przed stołecznym Grobem Nieznanego Żołnierza. Następniew Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja, podczas której zostaną podane nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy podziemia. Wzięły w niej udział rodziny ofiar komunistycznego terroru.

Żołnierze wyklęci – film dokumentalny
1 of 1

Leave A Reply