EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015: Porady dla szóstoklasistów

1

21-23 kwietnia 2015 szóstoklasiści i szóstoklasistki podejdą do pierwszego tak poważnego egzaminu w ich życiu – egzaminu gimnazjalnego. Do testu podejdzie 349 312 uczniów. Wyniki egzaminu gimnazjalnego poznamy 29 maja 2015 r. Biorąc pod uwagę nerwy, jakie towarzyszą teraz uczniom dyrektor CKE napisał do szóstoklasistów list ze wskazówkami, które ułatwią im pomyślne uporanie się z zadaniami.

Egzamin gimnazjalny 2015 – kiedy wyniki

Wyniki egzaminu gimnazjalnego poznamy 29 maja 2015 r.

Egzamin gimnazjalny 2015 – list dr. Marcina Smolika dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Drogie Szóstoklasistki, Drodzy Szóstoklasiści,

przed  nami  sprawdzian  szóstoklasisty.  Wszyscy solidnie się do niego  przygotowywaliśmy.

Wy z pewnością  pilnie  się  uczyliście,  szukając  odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań, starając się  – przy wsparciu  Rodziców  – zrozumieć  otaczający  Was  świat.

Wasi  Nauczyciele na  pewno  Wam  w tym  pomagali i dokładali wszelkich starań, abyście byli  jak najlepiej przygotowani nie tylko do sprawdzianu, ale przede wszystkim do tego, aby doskonale  radzić sobie z wyzwaniami, jakie czekają na Was poza szkołą.

My natomiast  – w Centralnej Komisji  Egzaminacyjnej  i okręgowych komisjach egzaminacyjnych  – staraliśmy si ę przygotować dla Was  ciekawe i niebanalne zadania z języka polskiego, matematyki i języków obcych . Sprawdzian, do którego przystąpicie 1 kwietnia, będzie miał  dwie części .

Najpierw, od godz.  9:00, będziecie  rozwiązywać  zadania  z  języka  polskiego  i  matematyki .

Ta  część  sprawdzianu  trwa 1 godzinę  i 20 minut,  zatem skończy  się ok. 10:30.  Potem  nastąpi  około  godzinna  przerwa. Wykorzystajcie ten czas, żeby odpocząć .

Około  11:45 rozpocznie się druga część sprawdzianu,  w czasie której  – przez 45 minut  – będziecie rozwiązywać  zadania z języka  obcego (angielskiego,  francuskiego,  hiszpańskiego,  niemieckiego  albo  rosyjskiego). Niektórzy  z Waszych  koleżanek  i kolegów  mają trochę więcej czasu na rozwiązanie zadań w obu częściach sprawdzianu,  więc pamiętajcie, aby podczas przerwy i po sprawdzianie nie przeszkadzać im spokojnie pracować.

Chciałbym przekazać Wam jeszcze kilka wskazówek:

1. Pamiętajcie, aby na sprawdzian przynieść długopis z wkładem z czarnym tuszem.

2. Telefon  komórkowy  najlepiej  zostawcie  w  domu  albo  przed  sprawdzianem  oddajcie  go  nauczycielowi.

3. Pamiętajcie, że  w zadaniach , w których  należy wybrać jedną odpowiedź z kilku podanych, trzeba  wybrane odpowiedzi  zaznaczyć na karcie odpowiedzi, zamalowując odpowiednie  „okienka” .

4. Po zakończeniu każdej części sprawdzianu macie dodatkowe 5 minut, aby spokojnie sprawdzić,  czy poprawnie zaznaczyliście wszystkie rozwiązania na karcie odpowiedzi. Jeżeli nie zdążycie  tego zrobić, koniecznie powiedzcie o tym nauczycielowi!

Arkusze opublikujemy już 1 kwietnia, około godziny  13:00 (zadania z języka polskiego i matematyki) i  około godziny  15:00 (zadania z języków obcych). Wyniki sprawdzianu poznamy 29 maja, a zaświadczenia o wynikach otrzymacie w dniu zakończenia  roku szkolnego (26 czerwca), wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. Życzę Wam wszystkim powodzenia!  Trzymam za Was kciuki!

dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

1 of 1

Discussion1 komentarz

Leave A Reply