Bohdan Tomaszewski nie żyje – żona i dwóch synów opłakują śmierć komentatora

0

27 lutego 2015 r. zmarł legendarny już komentator sportowy Bohdan Tomaszewski. Wybitny profesjonalista, ale także człowiek o barwnym życiu. Panie, które nie interesowały się sportem również dobrze znały Tomaszewskiego – odznaczał się on bowiem wyjątkowo przyjemną aparycją. Dziś opłakuje go żona i dwóch synów.

27 lutego, w wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski – wybitny komentator sportowy, ale także pisarz, scenarzysta oraz zdolny pasjonat gry w tenisa. Tomaszewski odznaczał się rzadką już w tych czasach cechą – prawdziwą pasją, talentem i lojalnością. Przez ponad pół wieku związany był z jedną firmą – Polskim Radiem. Jego głos zna cała Polska – nawet ci z nas, którzy nie interesowali się sportem. O współczesnych mediach Tomaszewski wypowiadał się raczej krytycznie, do końca pozostając wierny idei prawdziwego, rzetelnego dziennikarskiego rzemiosła. Dzisiaj dziennikarze nie mają czasu, by czytać. Jest telewizja, internet, nieustanna pogoń za pieniędzmi i to się odbija na bogactwie języka młodszych kolegów  – powiedział w jednym z wywiadów.

Bohdan Tomaszewski – aktor, scenarzysta i sportowiec

Większość z nas zna Tomaszewskiego tylko z radia, jednak dziennikarz miał o wiele bogatsze życie. Był autorem scenariuszy (Czekam w Monte Carlo, Zaczarowany Rower) oraz aktorem drugoplanowym. Karierę aktorską ułatwiał mu nie tylko charakterystyczny głos, ale także to, że był bardzo przystojnym mężczyzną. Zagrał drugoplanowe role m.in  w “Wojnie Domowej”, “Prawie Archimedesa” czy “Krajobrazie po bitwie”.

Był również tenisistą. W 1937 r. zdobył mistrzostwo Polski kadetów w singlu (po meczu z Andrzejem Juraszem) w Łodzi a w  1938 r. wicemistrzostwo Polski juniorów w deblu z Juraszem w Katowicach (finał przegrany z parą Władysław Skonecki – Jan Chytrowski). Na tym nie koniec jego sukcesów. W 1939 r.  świętował kolejne mistrzostwo Polski juniorów (w grze podwójnej z Henrykiem Zborowskim). Posłuchajcie, jak opowiadał o swoich tenisowych początkach:

Bohdan Tomaszewski – rodzina

Żoną Bohdana Tomaszewskiego była Izabella z hrabiów Sierakowskich herbu Ogończyk. Tomaszewski zostawił dwóch synów: Krzysztofa i Tomasza.

Bogdan Tomaszewski – o papierosach

Bohdan Tomaszewski całe dorosłe życie palił, czego się wstydził i o czym mówił dość surowo, jako o swojej klęsce:

 

 

 

1 of 1

Leave A Reply