Wszystkich Świętych 1 listopada 2015 r. – co to za święto, jak się je obchodzi?

0

1 listopada świętować będziemy dzień Wszystkich Świętych – obchodzoną ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Dowiedzcie się więcej o tym szczególnym dniu.

Wszystkich Świętych – (łac. sollemnitas omnium sanctorum) – to rzymskokatolicka uroczystość, którą uznają jednak również kościoła anglikańskie i niektóre luterańskie. Dzień po Świecie Zmarłych, obchodzony jest Dzień Zaduszny, kiedy to wspominamy zmarłe, bliskie nam osoby.

Zwyczajowo w Polce w te dni wybieramy się na groby i zapalamy na nich znicze lub kładziemy kwiaty. Ogień jest symbolem pamięci i wiary oraz wdzięczności. Wierzący udają się na uroczyste nabożeństwa poświęcone zmarłym.

Najciekawszym z ludowych obrzędów, który stopniowo już jednak zanika jest wypiekanie specjalnego pieczywa i dzielenie się nim z żebrakami. Ci, w zamian za poczęstunek, mają modlić się z a naszych bliskich, którzy już odeszli z tego świata. Chleb w zależności od regionu posiadał swoją nazwę np. “Powałka”, “Petryczka”, “Zaduszka” lub “Chleb Umarłych”.

Dokarmianie dusz w czyśćcu cierpiących to inny dawny zwyczaj naszych przodków. Widać go doskonale w filmie “Chłopi”:

1 listopada 2015 – jakie sklepy będą otwarte

1 listopada jest dniem wolnym od pracy – oznacza to, ze zamknięta będzie większość sklepów, zwłaszcza supermarkety i duże markety. Otwarte będą jedynie małe, osiedlowe sklepiki, gdzie za lada spotkać będzie można właściciela :) .  To cenna wiadomość dla tych, którzy od tygodni chcą wygarnąć komuś, ze w jego sklepie kupili – tak jak na przykład ja – nieświeża paprykę :D .

1 listopada czynne będą także apteki dyżurne oraz stacje benzynowe.

1 of 1

Leave A Reply