Soda oczyszczona – zastosowania, o których mogłaś nie wiedzieć

2

Każdy z nas posiada w domu torebeczkę z sodą oczyszczoną, ale czy wykorzystujemy jej potencjał? Większość z nas używa jej do wypieków, lecz ma ona dużo więcej ciekawych zastosowań, o których mogłaś nie wiedzieć! 

 

Sodaoczyszczona01

A TAK WŁAŚCIWIE, CO TO JEST TA SODA?

Wodorowęglan sodu, NaHCO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu, potocznie soda oczyszczona.

GDZIE WYSTĘPUJE W NATURZE?

Naturalnie soda pojawia się w złożach mineralnych, wodach gruntowych oraz osadach wód słodkich, a nawet w oceanach. Większość jej pokładów pochodzi z Ameryki północnej, lecz soda występuje także w Egipcie, Kenii, Wenezueli czy na pustyniach Azji środkowej.

CO CIEKAWE…

Sodę odnajdziemy również w naszej ślinie- pełni funkcję neutralizującą kwasy, które osłabiają nasze zęby, oprócz tego występuję w żołądku gdzie powstrzymuje powstawanie wrzodów. Wspiera proces oddychania, przenosząc dwutlenek węgła z tkanek do płuc by następnie został on wydalony.

CECHY SODY:

- neutralizuje kwasy

- biała, krystaliczna, delikatna

- powoduje fermentacje

- wspomaga wzrost wypieków

- pochlania nieprzyjemne zapachy

SODA, JAKO…

Środek posiadający właściwości lekko żrące, przez co ma działanie oczyszczające. Jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu jej roztwór nie rysuje i nie uszkadza czyszczonych powierzchni.

Środek usuwający nieprzyjemne zapachy w kuchni, chroniący akumulatory samochodowe przed rdzą czy substancja neutralizująca kwas obecny w jadzie komara, który powoduje swędzenie. Soda również redukuje poziom skażenia ołowiem i miedzią wiec idealnie nada się do uzdatniania wody pitnej. CO WAŻNE SODA NIE MASKUJE ZAPACHU, LECZ TRWALE GO USUWA I POCHLANIA, dzięki czemu skutecznie usunie bardzo intensywne zapachy jak: zapach wydzielany przez ludzkie ciało- pot, zapach psiego moczu czy kamienia nazębnego odpowiedzialnego za nieświeży oddech.

CO JESZCZE?

Soda ugasisz płonący tłuszcz lub urządzenie elektryczne, zmiękczy wodę, jest składnikiem wielu leków. Soda kontroluje pojawianie się pleśni i grzybów w ziemi (zastosowanie w ogrodnictwie). Występuję w paszy dla bydła czy drobiu by zwiększyć produkcje mleka a skorupki jaj były twardsze.

SODA JEST NIESZKODLIWA DLA ŚRODOWISKA, CO CZYNI JA JESZCZE BARDZIEJ ATRAKCYJNA.

PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA SODY

Postaw np. w lodówce (albo innym miejscu, z którego chcesz usunąć nieprzyjemne zapachy) miseczkę z soda i daj jej działać.

soda-oczyszczona_1480291

Kolejne propozycje zastosowania sody będą się pojawiać na naszej stronie.

Julia Tyagi

 

Discussion2 komentarzy

  • Julia Tyagi

   tak, najlepiej stworzyc płukankę z :
   1 aspiryne rozpuscic w 2 lyzeczkach goracej wody, dodac plaska lyzeczke sody oczyszczonej i wlac mieszanke do 1/2 szklanki goracej wody, wymieszac. plukac gardlo kilka razy dziennie.

   ta mikstura zlagodzi bol :)

Leave A Reply