Wiosna 2015: Szlakiem zabytków UNESCO – Kroměříž

0

Liczące około trzydziestu tysięcy mieszkańców miasto Kroměříž, nazywane hanackimi Atenami, leży nad rzeką Morawą w województwie zlińskim. W roku 1997 zostało uznane za najpiękniejsze miasto Republiki Czeskiej a rok później tutejszy Zamek Arcybiskupi wraz z Ogrodem Kwiatowym i Zamkowym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Corocznie organizowane są tu liczne festiwale muzyczne, wystawy, kongresy i konferencje.

Sala Sejmowa na zamku uważana jest za jedną z najpiękniejszych w środkowej Europie Zamek Arcybiskupi w Kroměřížu należy do najważniejszych zabytków na Morawach. Należał  do majątku biskupów i arcybiskupów ołomunieckich.  Pełnił funkcję siedziby reprezentacyjnej. Znajdziemy  tu liczne, bogato zdobione sale i saloniki,  z oryginalnym wyposażeniem. W galerii obrazów  prezentowane są dzieła czołowych malarzy  europejskich XV – XVIII wieku. Na miejscu  obecnego Ogrodu Zamkowego znajdował się  pierwotnie ogród warzywny i kwiatowy. W XVII  wieku utworzono tu ogród barokowy, a w XIX wieku  stylowy park krajobrazowy o powierzchni 64  hektarów, z Lwią Fontanną i Fontanną Trytonów.

Ogród Kwiatowy stał się, już w czasach swego  założenia w roku 1665, wspaniałym przykładem  połączenia włoskiej renesansowej architektury  ogrodowej z malarstwem i rzemiosłem  artystycznym. W okresie do 26.08.2012 w  Rotundzie Ogrodu Kwiatowego prezentowana jest  unikatowa wystawa Actis effector, która  z pewnością dostarczy zwiedzającym niezwykłych wrażeń.

Na pograniczu Hany, Slovácka i Valašska  Kroměříž nazywano hanackimi Atenami, ze względu na panujące tu zamiłowanie do kultury  i sztuki. Miasto szczyciło się dużą ilością szkół i zabytków architektury. Często gościli w nim  poeci, pisarze, malarze, rzeźbiarze i muzycy.

Kroměříž był miastem rodzinnym malarza  Maxa Švabinskiego, któremu poświęcone jest otwarte tutaj w roku 2003 muzeum. W sześciu  salach zgromadzone są dzieła mistrza, składające się z niemal 130 oryginałów (malarstwo  olejne, grafika, rysunek), powstałe w ciągu siedemdziesięciu lat twórczości Švabinskiego.

Miasto słynie z licznych zabytków  Planując wycieczkę do Kroměříža, warto przeznaczyć na zwiedzanie miasta więcej czasu.  Na każdym kroku bowiem spotkamy tu ciekawe zabytki. Powinniśmy zobaczyć na przykład  Duży Rynek z ratuszem i renesansowymi budynkami, kościół św. Maurycego, kościół św.  Jana Chrzciciela, barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i prawosławny  kościół św. Cyryla i Metodego. Wszystkim, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem Woody`ego  Allena, że: ”Pieniądze są lepsze od ubóstwa, chociażby ze względów finansowych“,  polecamy odwiedzić Mennicę Biskupią, gdzie obejrzymy numizmatyczne unikaty.

W  Hotelu Octárna możemy podziwiać pięć mozaikowych dzieł Maxa Švabinskiego, które  były pierwotnie przeznaczone do ozdoby Teatru Narodowego w Pradze. Po dniu pełnym  wrażeń, zapraszamy na degustację wspaniałego wina mszalnego w Arcybiskupich Piwnicach  Zamkowych.

Znajdziemy tu też zabytek techniki – małą elektrownię wodną na Strži  Budowę elektrowni rozpoczęto w roku 1920, na brzegu rzeki Morawy, około 4  kilometrów od centrum miasta. Niecałe trzy lata później została uruchomiona. W tamtych  latach była najnowocześniejszym tego typu obiektem w Czechosłowacji i jednym  z najnowocześniejszych na świecie. Stała się wzorem dla późniejszych elektrowni wodnych  w Czechach. Obecnie możemy obejrzeć tu dwie pierwotne, nadal działające turbiny Kaplana.

Z zapartym tchem  Kroměříž oferuje także szereg atrakcji sportowych, na przykład: paintball, skatepark, loty  widokowe, wspinaczki. Niezapomniane przeżycia czekają na nas na terenie Wodnego  Eldorado: jazda na nartach wodnych, na bananach czy rejs kanoe.

Po aktywnym  wypoczynku możemy delektować się miejscowymi specjałami – frgalami. Są to duże,  okrągłe, cienkie ciasta z dżemem gruszkowym.

Z miastem Chropyně wiąże się legenda o królu Ječmínku  Z miastem Chropyně, leżącym niecałe dziesięć kilometrów od Kroměříža, związana jest  jedna z najpiękniejszych legend morawskich, opowiadająca o królu Ječmínku. Zgodnie  z legendą, dawno temu tutejszy władca, po przehulaniu wszystkich pieniędzy, nałożył  na poddanych wyższe podatki. Jego dobra małżonka próbowała powstrzymać go przed  gnębieniem ludności. Wówczas rozzłoszczony władca wygnał ją z domu. Kobieta ukryła się  na polu wśród dojrzewającego jęczmienia, gdzie wkrótce znalazły ją wieśniaczki, wraz z jej  nowonarodzonym dzieckiem. Kobiety dały mu na imię Ječmínek. Zły władca nie zlitował  się nad losem żony i synka i oboje kazał wywieźć z miasta. Ječmínka już nikt nigdy nie  zobaczył, ale miejscowi ludzie wierzyli, że czuwa on nad morawską krainą i pomaga jej  mieszkańcom.  Obecnie Chropyně to nowoczesne, rozwijające się miasto. Do tej pory nie udało się niestety  odbudować tutejszego uzdrowiska zniszczonego pod koniec ubiegłego wieku przez powódź.

Turystom polecamy odwiedzić zamek, a także letnie kąpielisko. Okolice Kroměříža możemy podziwiać z siodełka roweru  Wokół Kroměříža znajdziemy kilka tras rowerowych. Jedna z nich zaprowadzi nas na  skraj pofałdowanej krainy Chřibów i Hostýnskich Wierchów. Wzdłuż Kanału Baty możemy  przejechać 80 kilometrów. Turystom, których zmęczy jazda na rowerze, polecamy  rejs statkiem. Zmotoryzowanym proponujemy wycieczkę do bardziej odległych miejsc:  uzdrowiska Luhačovice lub do Zlína.

1 of 1

Leave A Reply