Wielkanoc 2015: Jarmarki Wielkanocne w Czechach

0

Wiosna jest idealną porą roku na zorganizowanie wycieczki do Czech. Zapraszamy na tradycyjne jarmarki wielkanocne, które odbywają się w każdym czeskim mieście, na zamkach i w skansenach. Zakupimy tam piękne dekoracje świąteczne czy spróbujemy regionalnych przysmaków. Gotowe na Wielkanoc poza domem?

JARMARK1

Stolica Republiki Czeskiej zaprasza na barwny program świąteczny.   Najpopularniejszą atrakcją jest coroczny jarmark wielkanocny,  który   odbywa się na placu Wacława, na Rynku Starego Miasta i na placu   Republiki. Tylko na Rynku Starego Miasta stanie aż 90 stoisk   z tradycyjnymi produktami czeskimi, między innymi z pisankami,   koronkami, ozdobami wielkanocnymi, drewnianymi zabawkami czy   kukiełkami.

Na gości czekają nie tylko atrakcyjne produkty, lecz także   bogaty program kulturalny, na przykład wystąpienia taneczne i muzyczne, pokazy rzemiosł dawnych, ozdabianie pisanek, wyplatanie rózg   wielkanocnych i wyrób świeczek. Najmłodsi uczestnicy będą mogli   wypróbować swych umiejętności w dziecięcej pracowni.

Jarmarki odbywają się także na terenie zamków i pałaców. Na zamku  Žleby (www.zamek-zleby.cz) będzie można spróbować przysmaków   świątecznych, przygotowanych według tradycyjnych przepisów. Zamek   Hrádek u Nechanic (www.hradekunechanic.cz) zaprezentuje ciekawostki   związane z historią świąt wielkanocnych, czeskimi i zagranicznymi   zwyczajami świątecznymi.

Ciekawy wielkanocny program szykują zamki:   Křivoklát (www.krivoklat.cz), Kravaře (www.kravare.cz), Jánský Vrch   (www.janskyvrch.cz), Žirovnice (www.zirovnice.cz), Pardubice   (www.kcpardubice.cz), Ctěnice (www.zamekctenice.cz), Veltrusy (www.zamek-veltrusy.cz), Loučeň (www.zamekloucen.cz), Sovinec (www.hradsovinec.cz) i wiele innych.

Barwny program świąteczny czeka na dzieci i dorosłych w skansenach:   malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie   pierniczków i inne atrakcje. W podróż w dawne czasy zaprasza skansen w miejscowości Přerov nad   Labem. Możemy posłuchać tu muzyki ludowej, upiec samodzielnie   pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę   czy ozdobić pisanki. (www.prerovnl.cz). Tradycyjną Wielkanoc na   Wołoszczyźnie szykuje   skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (www.vmp.cz).

Leave A Reply