Na wakacje – gdzie ? Santorini perła w koronie Hellady

0

Gdzie wybrać się na wakacje? To już ostatni moment, by w czasie wakacyjnym odpocząć.  Kto jeszcze nie wie gdzie się wybrać, proponujemy taki oto sposób na wakacje: Santorini.

Istniejąca przed ok. 1600 r. p.n.e. jedna wyspa nazwie Strongili w ogólnym kształcie okrągła, lecz została w wyniku silnego wybuchu wulkanu Thera zatopiona. W efekcie wybuchu powstała jedna z największych na świecie kalder (wielkie zagłębienie w szczytowej części  wulkanu ) o średnicy 10 km i głębokości dochodzącej do 360m, co uniemożliwia nawet dużym statkom cudownie w tym akwenie.

Na wyspie przed wybuchem wulkanu rozwinęła się kultura minojska , która pozostawiła po sobie wiele świadectw odkrywanych przez archeologów. Po wybuchu wulkanu pozostały tylko boczne fragmenty stanowiące dzisiaj wyspy z największą i najlepiej rozwiniętą Santorini. Wyspy te znajdują się w archipelagu Cyklady, na południu morza Egejskiego, wśród wielu wysp Greckich. W przeszłości wyspa zmieniała swoich Panów należała  do Wenecji, Turcji a każdy nich pozostawił na niej swoje ślady.

20150725_123817   20150725_122521

Wyspa w swoim najszerszym miejscu ma 18 km szerokości, a najwęższy jej przesmyk to zaledwie 2 km natomiast jej całkowita powierzchnia to zaledwie 75km2. Stolicą wyspy jest Fira.

Santoryni jest znane z lokalnie produkowanego wina, z odmiany assyrtiko, któremu wyjątkowy  smak nadają popioły wulkaniczne i unoszące się w powietrzu wraz z wodą kropelki soli morskiej. W odróżnieniu od tradycyjnych nasadzeń tutaj krzewy winne są uprawiane bez podpórek i krótko przycinane, płożąc się po ziemi, co ochrania krzewy przed połamaniem przez  silnie wiejące wiatry, a także mogą one czerpać wodę z porannej rosy.

Z racji pięknej słonecznej pogody i palącego słońca na wyspie większość budynków używa paneli słonecznych do podgrzewania wody bieżącej. W przeszłości niedostatek źródeł słodkiej wody był powodem, dla którego na wyspie wybudowano odsalarnię wody morskiej. W budownictwie tradycyjnym lub stylizowanym na tradycyjne, obramowania okien i drzwi mają kolor niebieski co ma odstraszać  owady. Dachy większości domów są półkoliste, co zapewniało lepszą cyrkulację powietrza – gorące powietrze nie gromadziło się pod sufitem, a ponadto jak wykazały badania, tego rodzaju dachy są bardziej odporne na wstrząsy sejsmologiczne, których tu ,choć małych, nie brakuje. Znajdziemy tu domy tzw. kapitańskie, gdyż zauroczeni wyspą kapitałowe statków postanawiali osiąść na niej  i budowali wspaniałe domy , dziś nie zawsze w najlepszej kondycji.  Na wyspie znajduje się także lotnisko z zaledwie 2 km pasem startowym oraz port do którego licznie przypływają promy z turystami.

20150725_125147  20150725_202027

Co jest w tej małej wyspie ze tak przyciąga tysiące turystów?

Odpowiedź jest jedna: jej urzekające piękno, wspaniała zabudowa, wąskie uliczki i niezapomniane widoki rozciągające się z wielu miejsc widokowych znajdujących się na tej pięknej wyspie.

Cała zabudowa pomalowana jest w białym kolorze, co pozwala na mniejsze ich nagrzewanie się w upalne dni, a wiele domów ma wnętrza w wykute wprost w skałach wyspy. Prowadzą do nich wąskie i bardzo strome schody. Domy wydają się być dosłownie zawieszone nad urwiskami. Na wyspie znajduje się wiele różnego rodzaju restauracyjek i tawern gdzie można zjeść świeżutkie lokalne owoce morza; szczególnie polecałbym kalmara nadziewanego warzywami, lub grillowania mackę kałamarnicy.

Na wyspie znajduje się około 300 kościołów, cerkwi w zasadzie jak mówią lokalni mieszkańcy jeden na każdy dzień.  Nie jest to przypadek, kościoły i kapliczki budowane były dla ochrony rybaków wpływających w morze, gdzie modlono się o ich szczęśliwy powrót i obfity połów ryb.

Santorini jest punktem obowiązkowym dla zakochanych par czy nowożeńców. Oczywiście nie tylko. Wspaniały kolor morza, piękne niezapomniane zachody słońca są wspaniałym przeżyciem dla każdego kto je zobaczy.  Odwiedziny wyspy mają również zapewnić związkowi pomyślność na długie lata. W wielu miejscach można spotkać zawieszone kłódki jako znak nierozerwalności związku. Natomiast lokalną tradycją są inicjały zakochanych ułożone z kamyków w kolorze innym niż ich podłoże. Legenda głosi, że jeżeli inicjały przetrwają rok od czasu ich ułożenia, to związek będzie długi i szczęśliwy. Jeżeli literki w okresie roku nie wytrzymają to związek też nie będzie trwał długo. Cóż lepiej żeby wyspa nie drżała.

Santorini dzięki swojemu urokowi przyciąga wielu sławnych ludzi i znanych gwiazd,  którzy na tej przepięknej wyspie spędzają wakacje w rozlicznych bardzo klimatycznych hotelach i hotelikach. Niektórzy tak jak Brad Pitt i Angelina Jolie mają tu podobno swoją posiadłość skrywaną za wielkim czarnym kamiennym murem.

20150725_132833    20150725_154534

Na wyspie chyba właśnie z powodu odwiedzających ją zakochanych par swoje siedziby postanowili ulokować lokalni jubilerzy. Kunszt tych rzemieślników znany był już od wielu set lat przed naszą erą. Nie sposób nie wspomnieć tu o ilości  wspaniałych wykonywanych na miejscu klejnotach ze złota i srebra ze wspaniałymi kamieniami, które po prostu z racji swojego kunsztu wykonania zapierają dech w piersi. Na pewno każdy Pan z nieskrywaną przyjemnością wręczyłby a Pani niewątpliwie przyjęłaby od tego mężczyzny piękny klejnot i stałaby się jego właścicielką, podziwiając wspólnie piękno zachodzącego słońca nad Santorini.

Zdzisław Majkowski

fot. archiwum własne autroa

Leave A Reply