Mosty Zakochanych w Polsce – romantyczna tradycja czy głupota?

0

Tradycja z romantycznym polotem, zabawa, czy sympatyczny akt miłości? Trudno powiedzieć, ale faktem jest, że w polskich miastach coraz częściej spotkać można mosty zakochanych. Pary zazwyczaj umieszczają na kłódce swoje imiona oraz datę np. ślubu lub pierwszej randki. Żelazne okucie wieszają na moście. Ten sympatyczny obyczaj ma symbolizować szczęście w miłości i nierozłączność zakochanych. A Wy, co sądzicie o wyrażaniu swoich uczuć za pomocą kłódki? To romantyczne czy głupie? I czy znacie polskie miejsca oblegane przez zakochanych?

Najsłynniejszym mostem zakochanych jest Most Tumski we Wrocławiu. Do niebieskich barierek przypięta jest niezliczona ilość kolorowych kłódek. Kluczyki spoczywają na dnie Odry. Bajkowy most na Ostrowie Tumskim jest znaną atrakcją turystyczną.

Łódzki most miłości znajdziecie w Parku Poniatowskiego. Symbole nierozłączności wieszane są tutaj od kilku lat. Kłódek z grawerowanymi imionami zakochanych i kluczyków zatopionych w stawie wciąż przybywa.

- Jest też Kładka Bernatka w Krakowie. Kłódki przyczepiane są do drucianej siatki, a kluczyki zatapiane w Wiśle. Miłość ślubują tu sobie także pary homoseksualne. Można to wyczytać z wygrawerowanych imion. – mówi Justyna Wojciechowska, redaktor portalu ZnaneNieznane.pl.

Nad morzem

Ulubionych miejscem szczecińskich par jest most na jeziorze Rusałka w parku im. Jana Kasprowicza. Na zielonej balustradzie wisi około 300 kłódek.

Wyobraźnia i chęć manifestacji swojej miłości spowodowały, że kłódki pojawiły się również na molo w Międzyzdrojach. Na najstarszej z nich widnieje data 1985. Kluczyki wyrzucane są wprost do morza. Wszystkie słupki na molo są już “zarezerwowane”. Uczucia potrafią jednak pokonać wszelkie bariery. Żelazne symbole miłości wieszane są już na przęsłach między słupkami, przybierają formy girland, czy łańcuchów.

Gwarancja szczęścia w miłości

W Polsce mosty miłości rosną jak grzyby po deszczu. – Poznaniacy mają swój zakątek dla zakochanych na Moście Jordana. W Bydgoszczy pary wieszają kłódki na moście na Wyspie Młyńskiej. Z kolei w Gdańsku na Moście Chlebowym nad Kanałem Raduni – mówi Justyna Wojciechowska.

 

1 of 1

Leave A Reply