Drezdenko: Wieża Eiffla w Polsce? Statua Wolności też?

0

Będąc tu i tam doświadczam wielu ciekawych rzeczy, zdarzeń, miejsc. Prawdą jest, że jak nie ruszysz się z domu to nic Cię wspaniałego nie spotka. Mnie spotkały światowe budowle w polskim parku, oddzielone alejkami.

Drezdenko. Miasto w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Leży na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pomorskiego, nad Notecią, 40 km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego.  Małe, przemiłe miasteczko, pełne pogodnych, spokojnych ludzi. Tu życie biegnie powoli i jest pięknie. 

Historia Drezdenka sięga początków Państwa Polskiego. Drzeń, pełniący początkowo funkcję grodu granicznego, zyskał na znaczeniu za panowania Bolesława Krzywoustego i jego następców, o czym świadczy wyniesienie go do rangi kasztelanii. Było ono celem najazdu rycerstwa brandenburskiego, i ci w 1296 roku ostatecznie przejęli miasto. W roku 1317 ówczesny właściciel Drezdenka margrabia Waldemar sprzedał miasto wraz z okolicznymi włościami braciom Henrykowi i Burkhardowi von der Ost, z rodu szlacheckiego  z Saksonii za cenę 2 000 marek brandenburskich w srebrze. W 1365 roku złożono hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu, dzięki czemu Królestwo Polskie odzyskało Drezdenko. Następnie miasto zostało oddane w zastaw zakonowi krzyżackiemu, który uważał, że ma dzięki temu prawa do Drezdenka, pomimo że było to lenno polskiego króla. Spory o Drezdenko trwały aż w 1408 roku Ulryk von der Osten sprzedał Krzyżakom miasto wraz z zamkiem. Zamek w 1410 roku został spalony, a Osłabiony grunwaldzką porażką zakon krzyżacki nie był w stanie utrzymać w należytym stanie miejskich murów obronnych, które uległy znacznym zniszczeniom.W 1455 roku Krzyżacy sprzedali Drezdenko. Po 1459 roku położony na północ od miasta zamek dzierżył ród Borków. W 1603 rozpoczęto na wschód od miasta budowę nowej twierdzy. W okresie wojny trzydziestoletniej  miasto zostało opanowane przez wojska szwedzkie, następnie kilkakrotnie było zajmowane przez wojska rosyjskie i pruskie, a w  okresie wojen napoleońskich na krótko przez wojska francuskie. W 1871 roku Drezdenko weszło w skład zjednoczonych Niemiec, a ostatecznie w  1945 roku miasto zostało włączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.

Oto krótka, lecz burzliwa historia Drezdenka. Może dlatego tak ceniony jest tutaj spokój.

1. Kościół Przemienienia Pańskiego w Drezdenku

Najwyższy neogotycki kościół w województwie lubuskim i 27 pod względem wysokości kościół Polski. Jego wieża mierzy 78 metrów. Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano w poniedziałek, 23 IV 1900 roku.

Drezdenko

Park Kultur Świata

Park rozciągającym się nad Starą Notecią. Znajdują tu się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Taj Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Projekt był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działania Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich. W ramach prac wzmocniono skarpy nadnoteckie, faszynowano brzegi rzeki i oczyszczono staw.

Drezdenko  Drezdenko

Drezdenko  Drezdenko

Drezdenko

3. Budynek dawnego sądu z 1885 roku.

Obecnie mieści instytucje gminne i powiatowe.

Drezdenko

Leave A Reply