Z cyklu Ciekawe Książki: STRASZNE HISTORIE O OTYŁOŚCI I POŻĄDANIU, Anna Fryczkowska

0

Anna Fryczkowska to polska pisarka urodzona 20 sierpnia 1968 roku, mieszkająca w Warszawie, pisząca kryminały i powieści obyczajowe. Jest współautorką scenariuszy m.in. do serialu Na Wspólnej. Straszne historie o otyłości i pożądaniu to póki co jedyna jej książka, po którą sięgnęłam, i choć nie należy do tych moich ULUBIONYCH, to jest warta polecenia.

W posiadanie tej książki weszłam w dość zabawny sposób… Załatwiałam coś na mieście, chodziłam od punktu do punktu, aż wreszcie mogłam zwolnić. Wtedy pomyślałam, że mam ochotę kupić sobie jakąś książkę. I tak weszłam do jednej z poznańskich księgarni i zaczęłam buszować między regałami. Literatura polska czy zagraniczna? Dramat, powieść czy tomik poezji? Nie wiedziałam co wybrać. Kiedy już sięgałam po coś z półki, żeby zabrać to ze sobą, rzucało mi się w oczy coś innego… I ostatecznie chwyciłam książkę Fryczkowskiej, która nie stała na półce, ukazując jedynie swój grzbiet, ale leżała wyeksponowana na wysepce pośrodku księgarni. Najpierw przyciągnęła mnie okładka, potem zainteresowanie wzrosło, kiedy przeczytałam tytuł, aż w końcu rzucenie okiem na opis zaważył i Straszne historie… powędrowały ze mną do kasy. Zmuszona byłam zapłacić banknotem 200 zł., a nie lubię tego, gdyż wiele razy słyszałam: nie mamy jak wydać, proszę rozmienić. Albo też… Tego dnia ekspedientka spojrzała na banknot, na mnie czujnym okiem, znowu na banknot, tym razem pod światło, aż wreszcie otworzyła kasę fiskalną i wydała mi resztę. Podziękowałam, powiedziałam do widzenia i wyszłam. Pierwsze strony łapczywie połykałam już w tramwaju w drodze do domu…

I cóż o Strasznych historiach… można napisać więcej? Czytałam wiele opinii, że ta książka jest grafomańska, że pochwala złe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia, a poza tym jest oderwana od rzeczywistości. Ojj… Moim zadaniem – nieprawda.

Otyłość? Tak, ta książka mówi o otyłości, o problemach, które z niej wynikają. Nie tylko o tych przyziemnych ale także tych ważniejszych – natury psychicznej. Pożądanie? O tym również mówi ta książka. Ale chyba nieco w mniejszym stopniu niż o otyłości.

Głównymi bohaterkami są Janina i Baśka. Janina jest starsza, koło 50-tki, Baśka koło 40-tki. Kobiety poznają się na turnusie odchudzającym, a okazuje się, że ich losy splotły się już dużo wcześniej…

Czytamy o czasie spędzanym na turnusie, ale i o wydarzeniach wcześniejszych – dziecięcych, panieńskich, małżeńskich.

Książka Fryczkowskiej nie pochwala złych nawyków. Myślę, że jedynie wskazuje, jak czasami nadmierne przejmowanie się swoim wyglądem – zwłaszcza nie dla siebie, a dla innych – może odbierać radość życia, prowadzić do nieporozumień, problemów. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Owszem, może wydać się nam, że pewne zdarzenia z książki są wręcz niemożliwe, ale jeśli zastanowić się głębiej, to… czy rzeczywiście?

Dlaczego ta książka nie jest jedną z moich ulubionych? Ponieważ spodziewałam się czegoś delikatnie innego, a poza tym lubię książki inaczej pisane, historie inaczej opowiadane. Jednak mimo to, z przekonaniem, mogę polecić lekturę Strasznych historii o otyłości i pożądaniu. Może akurat dla kogoś z Was stanie się numerem 1.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

[Książka na zdjęciach: egzemplarz wydawnictwa Replika]

 

Aleksandra Statuch

Leave A Reply