Z cyklu Ciekawe Książki: JEDWAB, Alessandro Baricco

0

To nie jest powieść. Ani nawet opowiadanie. To pewna historia. (…) Należałoby może wyjaśnić, że jest to historia dziewiętnastowieczna: aby nikt nie spodziewał się samolotów, pralek i psychoanalityków. Nie ma ich tutaj. Może innym razem. - czytamy w notce od autora książki, którym jest Alessandro Baricco.

Baricco jest włoskiego pochodzenia pisarzem, autorem sztuk teatralnych, eseistą oraz krytykiem teatralnym i muzycznym. Urodził się w Turynie w 1958 roku.

Jedwab to przepiękna, nastrojowa i poetycka opowieść o miłości, ale nie tylko. Jest to historia o cierpieniu, pragnieniach, tęsknotach. Głównym jej bohaterem jest Hervé Joncour, którego poznajemy, gdy ma 32 lata. On i jego żona Hélène mieszkają w małej francuskiej miejscowości Lavilledieu. Nie mają dzieci, chociaż chcieliby mieć. Posiadają kilka przędzalni jedwabiu i nie narzekają na brak pieniędzy, choć mimo to korzystają z nich z umiarem. Są ze sobą szczęśliwi. Joncour co roku w styczniu wyrusza w daleką podróż, by przywieźć ze sobą jajeczka jedwabników, jednak po jakimś czasie różne kraje nawiedza epidemia, która je niszczy. Hervé przywozi do Lavilledieu jajeczka, ktore prawie w całości okazały się zarażone. Wtedy jego przyjaciel Baldabiou podsuwa mu pomysł wyjazdu do Japonii, gdzie epidemia jeszcze nie dotarła. Główny bohater decyduje się na ten wyjazd i od wtedy wszystko jest już inaczej…

Na miejscu poznaje Japończyka Hara Keia i jego niewolnicę – jej oczy nie miały wykroju orientalnego, a twarz była twarzą małej dziewczynki. Joncour zakochuje się i myśli o tej kobiecie nieustannie, nawet po powrocie do Lavilledieu do żony. Jest rozdarty między Hélène a kobietą z egzotycznego kraju. Kocha je obie. Wraca jeszcze potem do Japonii… I nie powinnam pisać już nic więcej. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

Jedwab jest krótką historią, ma około stu stron, a składa się z 65 króciutkich rozdziałów. Nie ma tu wielu słów, ale mają one siłę.

Dostałam tę książkę na 27 urodziny od przyjaciółki i jej drugiej połówki. W dedykacji od nich było zdanie: Mamy nadzieję, że ta książka zabierze Cię w niezapomnianą podróż - i tak właśnie było. Z ogromną przyjemnością chłonęłam kolejne linijki słów. Hervé zabierał mnie ze sobą, wyobrażałam sobie wszystkie te miejsca, w których był, wszystkie te sytuacje, w których uczestniczył… Dla mnie Jedwab to poezja. Poezja pisana prozą. To jedna z tych książek, które od pierwszych słów przenoszą nas w inny świat i z lekkością w nim zatrzymują do ostatniej kropki.

Na tę historię Alessandro Baricco wystarczy poświęcić jeden wieczór, usiąść wygodnie i w ciszy i poddać się jedwabnym słowom.

Książka została zekranizowana w 2007 roku. Reżyserował François Girard, a główne role zagrali Michael Pitt (Hervé), Keira Knightley (Hélène) i Alfred Molina (Baldabiou). Moim zdaniem jednak, film nie oddaje piękna książki.

[Książka na zdjęciu: egzemplarz wydawnictwa Czytelnik]

 

Więcej o tytułowej książce przeczytacie tutaj: KOBIETY W LITERATURZE: Portret Hélène Joncour

 

Aleksandra Statuch

 

Leave A Reply