Z cyklu Ciekawe Książki: INACZEJ, Artur Rojek / Aleksandra Klich

0

Książka Inaczej jest łakomym kąskiem dla wszystkich fanów Artura Rojka i jego twórczości. Ja osobiście bardzo cenię dorobek muzyka, jego głos zarejestrowany na kasetach i płytach od lat rozbrzmiewa w moim domu i zawsze z wielką przyjemnością go słucham. Teksty artysty są mi pod pewnym względem bardzo bliskie, wiele znam na pamięć, wiele kojarzy się z różnymi zdarzeniami. Czytając Inaczej miałam wrażenie, że sama rozmawiam z Arturem Rojkiem, że to ja siedzę obok i słucham jego historii…

Artur Rojek – muzyk urodzony w 1972 roku w Mysłowicach. Jest kompozytorem, wokalistą, autorem tekstów i gitarzystą. Był członkiem zespołów Myslovitz oraz Lenny Valentino, teraz skupił się na karierze solowej. Artysta jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym OFF Festiwalu.

Za czasów bycia frontmanem Myslovitz śpiewał takie utwory jak m.in. Zgon (z debiutanckiej płyty zespołu – Myslovitz), Funny Hill (z płyty Sun Machine), Scenariusz dla moich sąsiadów (płyta Z rozmyślań przy śniadaniu), Nienawiść (płyta Miłość w czasach popkultury), Chciałbym umrzeć z miłości (utwór z płyty Korova Milky Bar), Życie to surfing (płyta Skalary, mieczyki, neonki), W deszczu maleńskich żółtych kwiatów (z płyty Happiness is easy), Ukryte (płyta Nieważne jak wysoko jesteśmy).

Z Lenny Valentino wykonywał np. takie utwory jak: Dom nauki wrażeń, Trujące kwiaty, czy Otto Pilotto.

Po rozpoczęciu solowej kariery nagrał płytę Składam się z ciągłych powtórzeń, na której znalazły się znane wielu utwory Syreny oraz Beksa, a także kilka innych – równie wartych przesłuchania!

O książce Inaczej dowiedziałam się z billboardu. Jechałam autobusem i nagle – JEST. Zdjęcie muzyka, tytuł książki. Musiałam ją mieć. I mam. Przeczytałam i nie żałuję ani sekundy spędzonej na jej czytaniu. Polecam wszystkim fanom, polecam także tym, którzy są ciekawi osoby Artura Rojka.

Z artystą rozmawia dziennikarka Aleksandra Klich. Naprawdę miło się czyta ten wywiad-opowieść. Dowiadujemy się z niego wielu ciekawostek, poznajemy przemyślenia Artura Rojka, można powiedzieć, że zbliżamy się do niego troszeczkę. W ciekawy sposób opowiada o swoich przeżyciach z dzieciństwa, okresu nastoletniego i wreszcie dorosłości. Prowadzi nas w miejsca, w których bywał, mówi o zdarzeniach, które przeżył, opowiada o ludziach, których zna. Mówi o swoich wadach i zaletach, słabościach i silnych stronach, poglądach, uczuciach…

Pamiętam początki mojej przeogromnej sympatii do twórczości A. R. Jeszcze jako dziewczynka (bo miałam wtedy 12 lat) dostałam kasetę Miłość w czasach popkultury – słuchałam jej na okrągło. Każda z piosenek, które znalazły się na tej kasecie zachwycała mnie, poruszała, wzbudzała emocje (mimo, że byłam jeszcze dzieckiem i pewnie nie wszystko rozumiałam). Im byłam starsza, tym inne znaczenie nabierały dla mnie te utwory. Jednak z każdym kolejnym odsłuchaniem zakochiwałam się w nich jeszcze bardziej. A później? Później musiałam mieć każdą płytę zespołu Myslovitz. Kupowałam każdą kolejną, a poprzednich szukałam po sklepach. Pamiętam, jak nachodziłam się i naszukałam, żeby wreszcie zdobyć Myslovitz i Sun Machine. Warto było! Utwory nagrane z Lenny Valentino też należą do moich ulubionych. Chłopiec z plasteliny to chyba ten najukochańszy.

Solowa płyta muzyka była przemiłą niespodzianką – kolejny raz się nie zawiodłam i z wielką ochotą słucham tych utworów.

Cieszę się, że książka Inaczej się ukazała, że w ogóle zaistniała i dała mi lepiej poznać Artura Rojka.

Książka zawiera fotografie artysty oraz niektóre teksty jego utworów. POLECAM JESZCZE RAZ!

[Książka na zdjęciu: egzemplarz wydawnictwa Agora]

 

Aleksandra Statuch

Leave A Reply