POECI POLSCY: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

2

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (z domu Kossak) była poetką i dramatopisarką dwudziestolecia międzywojennego i została laureatką Złotego Wawrzynu Akademickiego (polskiego odznaczenia przyznawanego corocznie od 1934 roku osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury w okresie II Rzeczypospolitej).

Maria Janina Kossak przyszła na świat 24 listopada 1891 roku w Krakowie. Zarówno matka, jak i ojciec poetki wywodzili się ze szlachty, byli właścicielami dworku Kossakówka, gdzie spotykali się ludzie ze świata artystycznego (m.in. Henryk Sienkiewicz i Ignacy Jan Paderewski). Ojciec Marii – Wojciech Kossak, a także starszy brat – Jerzy Kossak byli malarzami, natomiast młodsza siostra, posługująca się pseudonimem Magdalena Samozwaniec, pisała utwory satyryczne. Maria Kossak naukę pobierała w domu, nauczyła się kilku języków i zdobyła wykształcenie humanistyczne.

Poetka była zamężna trzykrotnie. Jej pierwszym mężem był Władysław Bzowski (poślubiony w 1915 roku). Był on oficerem armii austriackiej. Małżeństwo nie przetrwało, unieważniono je i Maria w 1919 roku wyszła za mąż po raz drugi. Drugim mężem poetki został Jan Gwalbert Pawlikowski jr (syn Jana Gwalberta Pawlikowskiego – polskiego ekonomisty, publicysty, polityka, historyka literatury, taternika, jednego z pionierów ochrony przyrody). Z Janem poetka zamieszkała w Zakopanem i małżeństwo to przetrwało do roku 1929, po czym zostało unieważnione. Trzeci ślub został zawarty w 1931 roku ze Stefanem Jasnorzewskim – oficerem lotnictwa.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska sporo podróżowała. Była m.in. we Włoszech, Turcji, Północnej Afryce. W 1939 wystawiono jej sztukę Babo-Dziwo (sztuka ta była ostrym atakiem na hitlerowski totalitaryzm), po tym wraz z mężem wyjechali do Francji (gdzie była już wcześniej i w Paryżu w 1927 roku przeżyła miłość z Sarmento de Beires, poetą i lotnikiem), a następnie przenieśli się do Anglii i zamieszkali w ośrodku lotnictwa RAF w miejscowości Blackpool.

Poetka zachorowała na raka, który zaatakował kręgosłup, ale pojawiły się również przerzuty w inne miejsca, przeszła dwie operacje. Zmarła 9 lipca 1945 roku w szpitalu w Manchesterze.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska pisała dramaty (np. Egipska pszenica, Powrót mamy, Zalotnicy niebiescy, Biedna młodość), a poza tym przepiękne wiersze, do których lektury zachęcam. Pod spodem zamieszczam kilka wybranych tytułów, które szczególnie polecam.

PORTRET

LIST

BUKI

DIAMENTOWE SKRZYPIENIE

BARWY NARODOWE

SKARGA LAURY

ŁABĘDŹ

ROBOTA ANIOŁA STRÓŻA

 

 

 

Informacje o poetce pochodzą z:

1) Słownik pisarzy, T. Chwalińska i K. Szafruga

2) www.wikipedia.pl

 

Discussion2 komentarzy

  1. Pingback: Literatura w różnych epokach: DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE – najciekawsze informacje

  2. Pingback: Motyle w poezji

Leave A Reply