POECI POLSCY: Krzysztof Kamil Baczyński

0

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Był synem Stefanii (z.d. Zieleńczyk) i Stanisława Baczyńskich. Matka była nauczycielką i autorką podręczników, ojciec krytykiem literackim, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej i żołnierzem Legionów Polskich.

Poeta uczęszczał do elitarnego gimnazjum, a potem liceum im. Stefana Batorego (profil humanistyczny). Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1939 roku. Należał do socjalistycznej organizacji młodzieżowej. W czasie okupacji chodził na tajne studia polonistyczne. Wybuch wojny uniemożliwił mu studia na ASP (grafika lub ilustratorstwo).

Baczyński znał Jerzego Andrzejewskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, przyjaźnił się z nimi.

W roku 1942 poeta poślubił Barbarę Drapczyńską (pisał dla niej przepiękne wiersze o miłości).

Mimo astmy i wątłości fizycznej wstąpił do Szarych Szeregów w 1943 roku, był podharcmistrzem. W Powstaniu Warszawskim służył w batalionie Zośka, był podchorążym, żołnierzem Armii Krajowej.

K. K. Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku w wieku zaledwie 23 lat, a niecały miesiąc później (1 września) zginęła jego żona. Oboje pochowani są na warszawskich Powązkach.

Baczyński debiutował w 1936 roku, wydał tylko część wierszy. W jego utworach maluje się przeczucie nadchodzącej katastrofy. Poeta czuł rozdarcie między byciem artystą, a obowiązkiem walki. Został pośmiertnie odznaczony Medalem Za Warszawę i Krzyżem Armii Krajowej.

Poezja Baczyńskiego to wiersze piękne, poruszające, zachwycające… Polecam ich lekturę. Warto sięgnąć m.in. po takie tytuły, jak:

EROTYK

PIOSENKA

NOKTURN

W GÓRACH

ZŁA KOŁYSANKA

DO ANDRZEJA KAMIŃSKIEGO

RZECZY NIEPOKÓJ

NOC SAMOBÓJCZA

JESIEŃ 41 R.

PSALM O KRZYŻU

PSALM 4

BIAŁA MAGIA

NOC

MODLITWA II

ELEGIA O… [CHŁOPCU POLSKIM]

POCAŁUNEK

 

Zachęcam również do obejrzenia filmu Baczyński (z 2013 roku) z Mateuszem Kościukiewiczem w roli głównej.

 

Leave A Reply