O wartości czytania książek…

1

Janusz Korczak (polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz i działacz społeczny) powiedział kiedyś: Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.

Książka w dobie najrozmaitszych gier komputerowych i telewizji z szerokim wyborem kanałów oraz smartfonów z przeróżnymi aplikacjami schodzi często, niestety, na drugi plan albo, co gorsza, w ogóle jej czytanie nie jest brane pod uwagę jako sposób na spędzenie wolnego czasu, a ma ono przecież wiele zalet, o których często zapominamy.

Wisława Szymborska uznała, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Czytanie rozwija naszą wyobraźnię, pobudza ją, sami tworzymy obrazy opisanych przez autora książki miejsc i portrety przedstawionych nam bohaterów. Książka otwiera przed nami magiczne drzwi do innego świata, dzięki niej przenosimy się w inną rzeczywistość, przez chwilę żyjemy innym życiem – życiem postaci z książki. Kto czyta książki, żyje podwójnie! (Umberto Eco). Oglądanie telewizji nie daje tego, co daje książka, pozostawia naszą wyobraźnię w stanie spoczynku, bo wszystko mamy już pokazane, niczego nie musimy dopełniać, a to jest przecież piękne: mieć swój udział w dopełnieniu tego dzieła, jakim jest właśnie książka. Jak stwierdził Ilja Erenburg (rosyjski pisarz, poeta i publicysta): Lektura jest procesem twórczym. Czytając książkę czytelnik dokonuje pracy pokrewnej z pracą pisarza i wyobraźnią uzupełnia to, co znajduje się w tekście. A więc rozpocznijmy ten twórczy proces i bądźmy twórcami!

Czytanie poszerza zasób słów, jakimi się posługujemy, naprawdę wzbogaca nasz język! Czytając uczymy się wyrażać nasze myśli i emocje. W zależności od gatunku książki czytanie poszerza naszą wiedzę historyczną, przyrodniczą, wiedzę o innych kulturach i obyczajach, krajach, charakterach ludzkich.

Książka, po którą akurat sięgamy może nas wciągnąć lub nie, może nam się spodobać od razu, możemy polubić ją dopiero po czasie albo nigdy nie zapałać do niej sympatią, zawsze jednak wzbudzi w nas jakieś emocje: rozweseli, doda otuchy, zasmuci, zdenerwuje, wzburzy. Wracając do słów Korczaka: jeśli przeczytanie jakiegoś tekstu (powieści, wiersza, sztuki, opowiadania…) doprowadzi nas do jakichkolwiek przemyśleń, do chwili zadumy, zastanowienia się nad przeczytanym dziełem, to już tekst ten spełnił swoją rolę, bo najpierw obudził naszą wyobraźnię, a potem jeszcze zmusił do refleksji, a więc nasz mózg pracuje, a nie bezczynnie rejestruje kolorowe obrazki z ekranu, monitora czy wyświetlacza.

Powstały różne kampanie reklamowe zachęcające do czytania. Jedni uważają, że są one potrzebne, inni twierdzą, że nic nie dają, bo i tak nikogo nie zmusi się do przeczytania czegokolwiek, jeśli sam tego nie chce. Myślę jednak, że każda z tych kampanii zebrała jakieś owoce. Jeśli nawet zachęciły do czytania tylko garstkę osób, które dotychczas tego nie robiły, to zawsze jest to sukces. Zachęca się do czytania dzieciom – już od najmłodszych lat! Czytanie dzieciom buduje pomost między nimi a nami. Pomóżmy i dzieciom rozwijać ich wyobraźnię, dostarczmy czytaniem wielu słów, którymi będą się posługiwały i ich mowa stanie się kwiecista. Dzieci rodziców, którzy lubią czytanie i czytają w wolnej chwili chętniej sięgają po książkę. José Martí – kubański poeta i pisarz – stwierdził, iż dom bez książek jest jak plaża bez słońca, więc idąc za tą myślą nie pozwólmy, żeby w naszym domu nie gościło słońce. Niech świeci dla nas i naszych dzieci, bo one od nas przejmą zamiłowanie do czytania tak jak dzieci, a potem wnuki wchłonęły tę miłość od państwa Borejków w cyklu powieści Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz. Mieszkanie Melanii i Ignacego było pełne regałów z rozmaitymi książkami, a Borejkowie zaczytani. Swoją drogą – polecam Jeżycjadę i młodszym, i starszym!

Wiele razy podczas lektury książek, opowiadań czy wierszy możemy przekonać się, że ktoś jeszcze myśli i czuje jak my. Czytanie różnych tekstów zmusza nas także do zastanowienia się nad wyborami bohaterów i odpowiedzenia sobie na pytanie, jak my postąpilibyśmy w danej sytuacji. Niejednokrotnie znajdujemy w książkach jakieś wskazówki dla siebie, często odpowiedzi na swoje pytania. Książka może stać się naszym przyjacielem, jeśli tylko jej na to pozwolimy.

książka

Na koniec kilka cytatów:

Przyzwyczaić się do czytania książek to zbudować sobie schron przez większością przykrości dnia codziennego. (William Somerset Maugham – angielski powieściopisarz i dramaturg)

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. (Kartezjusz)

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy? (Oscar Wilde)

Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać! (Cycero)

Odwiedzajmy biblioteki i księgarnie, pożyczajmy książki od przyjaciół i znajomych (potem je zwracajmy, oczywiście!) i czytajmy, czytajmy powieści, wiersze, opowiadania, artykuły, nowele, sztuki, czytajmy na zdrowie!

 

Aleksandra Statuch

 

 

 

 

Discussion1 komentarz

  1. Bardzo fajny i rzeczowy artykuł ! Wiele pięknych cytatów, zawartych w krótkim, ale treściwym tekście :) Widać, że autorka zna się na rzeczy i sama wiele czyta. Ponadto zawarła tu wszystko, co najważniejsze w tym temacie:)
    Gratuluję i pozdrawiam!

Leave A Reply