Mosty w poezji

0

Most jest budowlą inżynierską, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub przepaści. Możemy nim swobodnie przejść z jednego brzegu na drugi. Podwieszane, wiszące, linowe, zwodzone, wspornikowe, łukowe, żeliwne, drewniane… – różne są ich rodzaje.

W Polsce mostem o najdłuższym przęśle (konstrukcyjny element łączący dwie podpory) jest Most Solidarności w Płocku, wzniesiony nad Wisłą. Budowla ta została oddana do użytku w 2007 roku. Jej długość całkowita wynosi 615 metrów, a długość przęsła 375 metrów. Jest to most podwieszany.

Najstarszym mostem w naszym kraju jest ten, nazwany imieniem św. Jana, w Kłodzku. Został wybudowany w 1390 roku nad Młynówką. Gotycki, kamienny, ozdobiony kilkoma figurami z XVIII wieku (figury przedstawiające św. Franciszka Ksawerego, Ukrzyżowanie Chrystusa, Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Wacława oraz św. Jana Nepomucena), a także jedną z XVII wieku (Pieta).

Najwyższym mostem na świecie jest Siduhe w Chinach, ukończony w 2009 roku. Ma 496 metrów wysokości. 

Spójrzmy na ten rodzaj budowli metaforycznie. Mosty łączą, pozwalają się zbliżyć mimo przeszkód, przeciwności.

W filmie Seks w wielkim mieście w reżyserii Michaela Patricka Kinga Most Brookliński jest ważnym punktem w życiu Mirandy (jednej z czterech głównych bohaterek) i jej męża Steve’a. Po jego zdradzie i kryzysie w ich małżeństwie mają spotkać się w połowie wyżej wspomnianego mostu konkretnego dnia o konkretnej godzinie. Jeśli przyjdą oboje – ona z jednej strony, on z drugiej – mają zacząć wszystko od nowa. Oczywiście przychodzą, i cały konflikt małżonków kończy się happy endem.

Czasem mówi się, że palimy za sobą mosty – to wtedy, kiedy chcemy odciąć się od przeszłości, dawnych znajomych i spraw albo wtedy, gdy chcemy urwać pewne kontakty, nie patrzeć za siebie.

Isaac Newton (urodzony w 1643 roku angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk i alchemik) powiedział, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. Czy faktycznie czasem za bardzo nie chowamy się za murami, zamiast wyjść do ludzi, znaleźć do nich drogę?

Najtrudniejsza rzecz w życiu, to nauczyć się, które mosty przekraczać, a które palić. (David Russell)

Poszperałam w tomikach poezji i internecie i znalazłam kilka wierszy traktujących o mostach. Oto ich tytuły oraz autorzy:

Ludzie na moście (Wisława Szymborska),

Diabelski most (Julian Kornhauser),

Most (Leopold Staff),

Sur le pont d’Avignon (Krzysztof Kamil Baczyński),

Drugi brzeg (Tadeusz Śliwiak),

Wesoły most (Konstanty Ildefons Gałczyński)

Nie brookliński most (Edward Stachura),

Mosty (Anita Lipnicka).

 

 

Leave A Reply