Kwiaty w poezji

0

Sięgając po encyklopedię i z niej czerpiąc informacje, dowiemy się, że kwiat jest tworem charakterystycznym dla roślin nasiennych, rozwijającym się z pączków kwiatowych. Jeśli chodzi o ich kształt dzielą się na kwiaty talerzykowate, lejkowate, dzwonkowate, trąbkowate, wargowate, motylkowate, główkowate, koszyczkowate, pułapkowe i paściowe. Na ten piękny, kolorowy, wonny twór można też spojrzeć trochę inaczej, mniej naukowo…

Która z nas nie lubi żywych kwiatów? Doniczkowych, w wazonie, na rabatkach, trawnikach, łąkach… Kwiaty są wspaniałą ozdobą świata. Różnobarwne, różnokształtne, różnie pachnące – jedne z nas uwielbiają klasyczne czerwone róże o charakterystycznej woni, inne wolą delikatne, bladoróżowe stokrotki albo egzotyczne strelicje królewskie – pomarańczowe kwiaty przypominające kształtem głowy ptaków. Kwiaty są jednym z najlepszych podarunków. Można nie trafić z wyborem biżuterii, płyty z muzyką, książki, ale bukiet kwiatów zawsze pięknie wpasuje się w rolę prezentu. A jeszcze, kiedy znamy ulubiony rodzaj kwiatów obdarowywanego – pozytywny efekt murowany!

Wnętrza wyglądają dużo bardziej przyjemnie i przytulnie, kiedy wzbogacamy je żywymi kwiatami, choćby takimi polnymi, zerwanymi na łące podczas spaceru. Będąc jeszcze na spacerze warto przypomnieć sobie dziecięce lata, przysiąść na chwilę na trawie i upleść wianek – chociażby z kwiatów koniczyny czy mniszka lekarskiego (zwanego mleczem).

Kwitnące drzewa wiosną to kolejny powód do zachwytu. Zapach kwitnącej wiśni przypomina o zbliżającym się lecie, duże różowe kwiaty magnolii to niewątpliwie elegancka ozdoba ogrodu, a nęcący zapach kwiatów akacji przyprawia o zawrót głowy.

O kwiatach pisali i piszą poeci, pięknie ujmując je w wierszach. Poniżej przedstawiam kilka tytułów wybranych kwiecistych wierszy i życzę przyjemnej lektury!

Krokusy I i Krokusy II Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej,

Hiacynt Ludwika Jerzego Kerna,

uroczy utwór Piwonie Czesława Miłosza, jak również jego Irysy,

bardzo lubiany przeze mnie krótki utwór Dziewięćsił, którego autorem jest Reiner Kunze,

Posyłam kwiaty Adama Asnyka.

 

 

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

 

 

Zachęcam do lektury tomiku Portrety kwiatów Ludwika Jerzego Kerna.

Leave A Reply