KOBIETY W LITERATURZE: Portret Janiny Rydel

0

Janina Rydel jest jedną z dwóch głównych bohaterek książki Anny Fryczkowskiej, zatytułowanej Straszne historie o otyłości i pożądaniu.

Janina ma ponad 50 lat i jest już wdową. W małżeństwie żyła 30 lat, a jej mąż Paweł był lekarzem, pracował na uczelni. Nie był zbyt przyjemny, kąśliwe komentarze w kierunku żony i zrzędzenie były normą, choć po przebytym zawale zmienił się. Stał się milszy, bardziej ludzki, jakby zakochany od nowa, a Janina cierpliwie się nim opiekowała do jego śmierci. Dzieci nigdy nie mieli, chociaż bohaterka Fryczkowskiej chciała je mieć.

Janina Rydel jest kobietą z dużą nadwagą, o dużym biuście i okrągłej twarzy bez zmarszczek. Nie przywiązuje wagi do ubioru, nosi luźne rzeczy, staromodne różowe swetry, sportowe buty. Śpi od lat w znoszonej nocnej koszuli.

Bohaterka bywa leniwa, a poza tym jest cierpliwa, dobra i cicha, a także raczej niekonfliktowa. Ma dobre serce.

Przez pewien czas prowadziła program telewizyjny, w którym pracę zaproponowano jej po zawale Pawła.

Używa tanich kosmetyków, nie zamartwia się zanadto swoją fizycznością, ale podejmowała próby schudnięcia.

Lubi czytać kobiecą prasę, szczególnie strony o kulinariach. Jada często w dużej, metalowej misce, żeby porcje jedzenia były większe. Po prostu uwielbia jeść.

Za życia męża przez internet nawiązała kontakt z innym mężczyzną i chciała się z nim spotkać. Poszła do umówionej kawiarni i choć ów mężczyzna nie pojawił się, swą naturalnością (oblizała palec po kremie z ciastka, nie zważając na ludzi dookoła) zachwyciła mężczyznę siedzącego przy stoliku obok, z którym zdradziła Pawła w hotelu. Żałowała tego później, ale to zdarzenie uświadomiło jej, że może oczarować kogoś mimo dużych gabarytów, niemodnego stroju i braku makijażu…

 

Aleksandra Statuch 

Leave A Reply