Najlepsze zabawy dla dzieci, czyli w domu dzieci się (nie) nudzą.

0

Sezon grypowy w pełni, dzieci sporo chorują, szczególnie te, które uczęszczają do przedszkoli czy szkoły. Jeśli chcemy, aby dzieci nie nudziły się w domu i nie leżały na kanapie przed telewizorem, czy tabletem, należy pomóc im ich wolny czas wypełnić  zabawą. Nie ma w tym nic trudnego. Jeśli od najmłodszych lat nauczymy je, jak ciekawie zagospodarować swój wolny czas, to gdy dorosną, telewizor i komputer nie będą dla nich jedyną atrakcją i formą spędzania wolego czasu. 

Jeśli zastanawiacie się, jakie są najlepsze zabawy w domu i w co bawić się z dzieckiem w domu, przypomnijcie sobie, w co wy się bawiłyście, kiedy byłyście w wieku swojego dziecka. Zabawa w chowanego, ciuciubabkę, przebieranki, budowanie z klocków czy tworzenie pola biwakowego z krzeseł i koca  nadal może zainteresować dzieci. W przypadku nieco starszych pociech sprawdzą się także kulinarne zabawy, czyli wspólne gotowanie, pieczenie, dekorowanie ciasteczek.
Poniżej najlepsze zabawy w domu.

księżniczka

1. Zgadnij co to

Do woreczka albo starego pudła na buty  wkładamy jakiś przedmiot. Zadaniem dziecka będzie po dotyku odgadnąć co też tam się kryje. Zabawę możesz zmodyfikować np. zasłaniając dziecku oczy i podając mu przyprawę do wąchania, lub wybrany produkt do spróbowania.

2. Domowy pokaz mody

Świetna zabawa dla dziewczynek. One uwielbiają przebierać się w ciuchy mamy. Pozwólmy swoim córkom poeksperymentować z wyglądem. Niech komponują swoje stroje tak, jak chcą i zaprezentują je na domowym wybiegu mody. Dziewczynki mogą również odgrywać role (do tego świetnie też nadają się chłopcy) , prezentować teatrzyki, tańce, śpiewy. Zachęcajmy je do przygotowywania występów na które później można zaprosić, tatę, babcię i dziadka. Takie zabawy rozwijają kreatywność dziecka, uczą pewności siebie.

3. Budowanie bazy, obozu, domków

Zabawa, w którą dzieciaki mogą się bawić godzinami. Z krzeseł i koca budujemy namiot, domek,  wystrojem wnętrza zajmują się dzieci. Potem niech „udają”, że są na biwaku czy obozie, niech wymyślają przygody. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, wystarczy im tylko coś podpowiedzieć a zabawa sama się toczy.

4. Tor przeszkód

Z poduszek, kocy, materacy można ułożyć tor przeszkód . Małe dzieci będą zachwycone kiedy będą pokonywały trasę. Dla starszych można wprowadzić zasadę współzawodnictwa i pokonywać tor przeszkód na czas, albo określonym sposobem np. z  zawiązanymi oczami, wsłuchując się w podpowiedzi mamy.

5. Lepienie z masy solnej.

Masa solna,  po pierwsze,  doskonale nadaje się do tworzenia przeróżnych form, po drugie jest tania i prosta do wykonania, a zabawy z nią co niemiara.

Przepis na masę solną

Masa solna serduszko

6. Zabawa klockami

Zabawa ta rozwija wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawania kolorów. Wybierając klocki dostosuj je do wieku dziecka i kieruj się zasadą, (którą warto wykorzystywać przy wyborze innych zabawek) im prostsze tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Najmłodszym dzieciom klocki nie służą do budowania z nich czegokolwiek. Są natomiast dobrym narzędziem do ćwiczenia chwytania przedmiotów palcami. Prawdziwy boom na budowanie zaczyna się w wieku przedszkolnym. Dzieci zaczynają budować wieże z klocków ,zaczyna pojawiać się też planowanie, czyli zadawanie sobie pytania: „co chcę zbudować?” Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klocków od zwykłych, ponadczasowych drewnianych do plastikowych, czy metalowych konstrukcyjnych. Ilość wzorów i możliwych do ułożenia opcji jest praktycznie nieograniczona tak, jak ilość zastosowań klocków. W tej dziedzinie każdy znajdzie coś dla siebie. Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego staraj się wybierać klocki, z których można stworzyć różne konstrukcje a nie tylko odtworzyć wymyśloną przez producenta budowlę. Badania pokazują, że zabawa klockami rozwija wiele umiejętności m.in.: wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, umiejętności werbalne, ciekawość. Budowanie z klocków pomaga poznać związki przyczynowo skutkowe, usprawnia intelekt dziecka, uczy rozwiązywania problemów, pomaga budować poczucie pewności siebie.

Domek dla lalek                   klocki lego

Funkcje zabaw  Prawa kobiet w ciąży
1 of 1

Leave A Reply