Literatura dla dzieci i młodzieży: SKARBY LEŚNYCH BRACI, Weronika Kurosz

0

Weronika Kurosz jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała filologię hiszpańską i jest nauczycielką tego języka. Poza tym zajmuje się tłumaczeniami i (jak tytuł artykułu wskazuje) pisze książki dla dzieci. I pięknie je pisze.

Skarby leśnych braci to druga książka autorki, opisująca przygody dwóch braci – Bazylego i Marcepana. Bazyli jest starszy, Marcepan młodszy, czasem się kłócą, przekomarzają, ale bardzo się kochają. Chłopcy mieszkają ze swoimi rodzicami w drewnianej chatce na skraju puszczy.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Czytając książkę Weroniki Kurosz przeżywamy wspaniałe, barwne przygody wraz z dwoma posiadaczami bujnych, jasnych czupryn. Opowieść dzieli się na cztery rozdziały – niedługie, a każdy z nich opisuje inną przygodę. Tropimy kłusownika, by dać mu nauczkę, rozprawiamy się ze złodziejką guzików, pewnemu hodowcy warzyw uświadamiamy w pomysłowy sposób, by nie robił innemu, co jemu niemiłe, aż wreszcie szukamy skarbu i przekonujemy się, że droższe od kosztowności jest posiadanie kogoś bliskiego.

Książeczkę Kurosz przeczytałam jednym tchem, tekst czyta się przyjemnie. Naprawdę warto zapoznać nasze pociechy z tą historią. Pomimo tego, że głównymi bohaterami Skarbów leśnych braci są chłopcy, to książka nie jest wyłącznie dla nich. Wielu dziewczynkom spodoba się ta opowieść. Ja jako dziecko słuchałabym jej z zaciekawieniem.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Bazyli i Marcepan obcują z przyrodą, mają wyobraźnię i mnóstwo pomysłów, by wspaniale się bawić. Bez komputerów i telewizji.

Przygody chłopców opisuje też wcześniejsza książka: Leśni bracia. Obie historie ubarwione są pięknymi ilustracjami.

Gorąco polecam!

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

[Książka na zdjęciach: egzemplarz wydawnictwa ZYSK I S-KA / Ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak]

 

Aleksandra Statuch

Leave A Reply