Literatura dla dzieci i młodzieży: KUCYKOWA WRÓŻKA PONY: TAJEMNICA JEZIORA PERŁOWEGO, Barbara Zoschke

0

Która dziewczynka nie pomyślała choć raz, że chciałaby być prawdziwą wróżką i nie bawiła się, udając, że nią jest? Różdżka, skrzydełka, umiejętność latania, śliczne, kolorowe, błyszczące ubiory… – to często posiadają wróżki. O jednej z nich – jeszcze całkiem małej – napisała Barbara Zoschke w swojej książce Kucykowa Wróżka Pony: Tajemnica Jeziora Perłowego.

Barbara Zoschke urodziła się w 1964 roku w Leverkusen w Niemczech. Po studiach w Kolonii (Niemcy), Sienie (Włochy) i Clermont-Ferrand (Francja), pracowała przez kilka lat jako dziennikarka i redaktorka. Na początku 1994 roku wraz z innymi dziennikarzami założyła wydawnictwo Coba Press. W tym samym czasie zaczęła pisać książki dla dzieci i młodzieży, a poza tym daje lekcje kreatywnego pisania. Autorka aktywnie działa w celu promowania czytania oraz pisania. Mieszka z rodziną w Kolonii.

Kucykowa Wróżka Pony to seria książek, a Tajemnica Jeziora Perłowego jest tylko jedną z jej części. Inne tytuły tej serii, to:

- Księżycowa Panna,

- Książę na Wyspie Niepowtarzalnej,

- Zaginiona czarodziejska różdżka,

- Przygoda na cyrkowej arenie,

- Źrebak w niebezpieczeństwie.

Tajemnica Jeziora Perłowego składa się z 9 rozdziałów, ma 87 stron i wydrukowana jest dużą czcionką, co ułatwi czytanie malcom. Główną bohaterką tej opowieści jest Kucykowa Wróżka. Ma ona siedem lat i pięć miesięcy, jest córką wróżki Belli, a jej nauczycielka, która zajmuje się nią i jej kuzynem Leopoldem podczas nieobecności mamy dziewczynki, ma na imię Cytronella. Mama Kucykowej Wróżki często wyjeżdża, by pomóc leniwemu królowi Antoniowi. Główna bohaterka nie ma taty, ale autorka książki tłumaczy, że u wróżek to nie dziwi. Księżycowa Panna i Spadająca Gwiazdka to kuce dziewczynki.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Kucykowa Wróżka któregoś dnia przed śniadaniem, jeszcze w piżamie, bawiła się na dworze z Leopoldem. Bardzo zaciekawiło ich, co znajduje się za lasem, który widać nieopodal… Postanawiają to sprawdzić. I tak zaczyna się wielka przygoda tej dwójki. Dzieci jadą konno, znajdują na piasku perły, spotykają tajemniczego Nero (kim jest? – warto przeczytać!), dowiadują się o rzuconym uroku w królestwie i wreszcie rozwiązują zagadkę Co jest za lasem?.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Opowieść Zoschke jest ciekawa, zabawna, pełna uroku. Polecam ją wszystkim dziewczynkom, ale nie tylko! Kto lubi przygody i ciekawe zakończenia, będzie zadowolony z tej książki.

[Książka na zdjęciach: egzemplarz wydawnictwa Nasza Księgarnia / Ilustracje: Corina Beurenmeister]

 

Aleksandra Statuch

Leave A Reply