Literatura dla dzieci i młodzieży – cykl o ciekawych książkach dla najmłodszych

0

Zadbajmy, by w dzieciach zamiłowanie do czytania rozwijało się od samego początku. Dopóki same nie potrafią, to my im czytajmy. Zaleca się, by robić to już wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy…

Miło wspomina się bajki czytane przez rodziców przed snem. Do dziś pamiętam wiele opowieści, które pobudzały wyobraźnię do tworzenia obrazów. Mój Czerwony Kapturek miał ciemne warkoczyki, zielone oczy, zadarty nosek i piegi, nosił czerwone lakierki, białe skarpetki z falbanką i pelerynkę z czegoś w rodzaju miękkiego weluru. A Wasz? A jak wyobrażą go sobie nasze dzieci?

Czytanie dziecku buduje pewien pomost między nim a nami, jest dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. Możemy zadawać malcowi pytania po dokończeniu danego fragmentu tekstu, dyskutować na temat postępowania bohaterów książki. Kiedy pociecha nauczy się czytać, kupujmy jej książki adekwatne do aktualnego poziomu umiejętności czytania – zaczynając od tych niezbyt długich, z większymi literami, prostymi zdaniami. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, co przeczytało, o jego wrażeniach i przemyśleniach.

Gdy dziecko dorasta, jest już nastolatkiem, warto wygospodarować trochę czasu w tygodniu, żeby usiąść w jednym pokoju, każdy ze swoją książką, czytać sobie nawzajem śmieszne, ciekawe fragmenty – można z tego zrobić miłą, rodzinną tradycję. Od czasu do czasu przeczytajmy w całości dzieło, któremu nasza córka czy nasz syn poświęciło swoją uwagę. Można później porozmawiać na ten temat, wskazać jakieś podobieństwa między książką pociechy a naszymi z lat dziecięcych, powiedzieć, co nam podoba się w tej książce. Podsuńmy raz na jakiś czas swojemu dziecku książkę, którą czytaliśmy jako nastolatkowie, która zapadła nam w pamięć.

Często, kiedy wsiadam do autobusu, tramwaju czy pociągu widzę nastolatków ze słuchawkami w uszach, sprawdzających coś w swoim smartfonie i naprawdę uśmiecham się do siebie, kiedy rzuci mi się w oczy młoda osóbka z książką w ręku. Zaczytana, zaciekawiona, w dwóch światach na raz.

W cyklu Literatura dla dzieci i młodzieży co jakiś czas przedstawię jakąś ciekawą książkę dla naszych pociech (a może i dla nas…).

 

Aleksandra Statuch

Leave A Reply