Literatura dla dzieci i młodzieży: 35 MAJA, Erich Kästner

0

Działo się to 35 Maja. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że Stryj Rabarbar niczemu się nie dziwił. Gdyby bowiem to, co mu się dziś przytrafiło stało się o tydzień wcześniej, byłby na pewno przypuszczał, że albo w jego głowie, albo w globie ziemskim obluzowały się jakieś dwie, trzy śrubki! Ale 35 Maja człowiek musi być przygotowany na wszelkie nadzwyczajności”… - takimi słowami rozpoczyna się książka pt. 35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych.

Autorem tej opowieści jest Erich Kästner – niemiecki pisarz, twórca książek dla dzieci, satyryk oraz krytyk teatralny, urodzony w Dreźnie 23 lutego 1899 roku. W roku 1960 odznaczono go medalem im. Hansa Christiana Andersena. Oprócz tytułowej książki napisał dla najmłodszych także kilka innych: Emil i detektywi, Kruszynka i Antoś, Latająca klasa, Mania czy Ania i Michałek z pudełka zapałek. W książce zatytułowanej Kiedy byłem małym chłopcem Kästner opisał historie z własnego dzieciństwa. Zmarł 29 lipca 1974 roku w Monachium w wieku 75 lat.

35 Maja to opis przygód Konrada i jego stryja Rabarbara. Bohaterów książki poznajemy, kiedy Rabarbar odbiera bratanka ze szkoły (robi to w każdy czwartek), a chłopiec żali się, że dostał za zadanie opisać morza południowe, jest niepocieszony i nie wie jak się do tego zabrać. Wtedy Stryj Rabarbar obiecuje malcowi swoją pomoc, i tak rozpoczynamy wraz z nimi przygodę. Przygodę zabawną, zaskakującą i pełną niesamowitości…

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Kupiłam sobie tę książkę i przeczytałam będąc już po dwudziestce i fantastycznie się bawiłam, i żałowałam, kiedy dotarłam do ostatniej strony, że opowieść ta jest taka krótka. Myślę, że 35 Maja to książka dla osób w każdym wieku. Poznałam ją już jako dorosła, ale wiem na pewno, że byłabym zachwycona nią w dzieciństwie, kiedy czytaliby mi ją rodzice albo ja sama, gdy umiałam już składać literki w słowa.

Konrad i jego stryj spotykają na swojej drodze m.in. konia Negro Kaballo, Karola Wielkiego, Pietruszeczkę, wodza Kruczepadło czy Napoleona, mają też swoją tradycję spożywania bardzo nietypowych dań, jak np. ciastek ze słoniną, czy sałatki z mięsa z malinowym sokiem. W ten sposób hartują żołądki. Między tekstem znajdziemy mnóstwo ilustracji, a na ostatnich stronach kilka zdań pisanych dziecięcym charakterem pisma.

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

Zachęcam do kupienia lub wypożyczenia dziecku tej książki – nieważne, w jakim pociecha jest wieku. Malcom możemy czytać ją po fragmencie, starsze same wciągną się w czytanie tej historii. Polecam 35 Maja także nam dorosłym, żeby na chwilę znów poczuć się jak dziecko!

Źródło: archiwum prywatne autora

Źródło: archiwum prywatne autora

 

[Książka na zdjęciach: egzemplarz wydawnictwa Nasza Księgarnia / Ilustracje: Bohdan Butenko]

 

Aleksandra Statuch

 

Leave A Reply