Chiny: Szczęście w życiu

0

Chińska tradycja sięga czasów starożytnych. Jest związana z różnego rodzaju symboliką. Do dzisiaj Chińczycy przywiązują do niej dużą wagę. Kupują amulety, talizmany, uważają jaki kolor wybierają, robią wszystko by zapewnić sobie szczęście, pomyślność oraz uchronić przez złymi wydarzeniami. Według tradycji chińskiej to, między innymi symbole, nadają światu porządek i pozwalają żyć według określonych zasad. Chińczycy otaczają się więc nimi w domu, w pracy, noszą je przy sobie, czy umieszczają w logo swojej firmy.

Szczęście przynosi smok, przedstawiany jako jako długie, wężopodobne stworzenie z wielkimi szponami. Od dawna silnie zakorzenionym w folklorze i sztuce Chin. Jest symbolem mocy przynoszącej szczęście. Personifikuje też koncepcję yang, jego domeną jest pogoda, postrzegany jest jako władca deszczu, wody. W feng shui wschód jest głównie kojarzony z miejscem, gdzie przebywa smok. Dlatego figurkę smoka należy umieścić go ustawić go np. w gablocie we wschodnim rogu swojego biura, czy też gabinetu. Jednak niedobrym miejscem dla tej figurki jest sypialnia.

china-town-1542833

chinese-coin-1-1417095

chinese-lantern-festival-1443875 (1)

dragon-on-wall-2-1534832

temple-guard-1423819

W Chinach przy wejściu do domu wiesza się symbol szczęścia, czyli znak Fu. Najczęściej jest namalowany czarnym atramentem na czerwonym papierze i zawieszony do góry nogami, żeby wzmocnić jego działanie. To gra słów: wyrażenie „odwrócić do góry nogami”, czyli dao brzmi po chińsku identycznie jak „przybyło” (czyt. fu doe). Jeżeli więc powiesimy symbol szczęścia DO GÓRY NOGAMI, to tak, jakbyśmy jednocześnie powiedzieli, że szczęście właśnie PRZYBYŁO.

福倒了 - fu daole (szczęście do góry nogami)

福到了 - fu daole (szczęście nadchodzi)

Niby tak samo, ale trochę inaczej. Widoczna jest mała różnica w drugim znaku.

„Fu” to nie tylko „szczęście”, ale też „nietoperz” (蝠). Jeśli więc zamiast lecącego smoka zobaczycie lecącego głową w dół nietoperza, to musi to być bardzo dobry znak :)

Kolorem szczęścia jest kolor czerwony. Dlatego też w czasie uroczystości ślubnych, używa się dekoracji właśnie w tym kolorze. Podobnie podczas innych uroczystości rodzinnych: na nodze nowonarodzonego dziecka zawiązuje się czerwony sznureczek z monetą. Kolor sznureczka ma zapewnić mu życiowe szczęście i pomyślność, a moneta uchronić przed złem. Po miesiącu od narodzin w Chinach urządza się imprezę na cześć dziecka, podczas której goście  obdarowują je czerwonymi jajkami. Symbolizują one harmonię i szczęście. Czerwony kolor w Chinach oznacza także lojalność i odwagę, przynosi sławę i pomaga utrzymać zdrowie. Chińczycy uważają więc, ze zawsze warto mieć przy sobie coś czerwonego.

 

fot.: freeimages.com

1 of 1

Leave A Reply