Pierwsza wizyta u ginekologa – na kiedy warto ją zaplanować i jak się przygotować?

Ginekolog jest jednym ze specjalistów, którego regularnie odwiedzają kobiety. Na pierwszą wizytę warto umówić się jeszcze w wieku nastoletnim. Mimo tego, że ginekolog jest lekarzem takim, jak każdy inny, wizyta w jego gabinecie często wiąże się ze wstydem, lękiem oraz niepewnością. Zwłaszcza kobiety, które po raz pierwszy udają się na badanie, mogą mieć takie odczucia. Są one jednak całkowicie nieuzasadnione, gdyż dobry ginekolog w Krakowie jest w stanie zapewnić każdej pacjentce komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Ginekolog w Krakowie – kobieta czy mężczyzna?

Jednym z pierwszych pytań, jakie przychodzą nam na myśl w związku z pierwszą wizytą u ginekologa, jest płeć lekarza. Wiele kobiet wstydzi się i krępuje przed badaniem przeprowadzanym przez mężczyznę, idealnym wyborem w takiej sytuacji będzie więc kobieta wykonująca zawód ginekologa. Przed pierwszą wizytą warto uświadomić sobie jednak fakt, że lekarz jest profesjonalistą, który często od wielu lat wykonuje daną specjalizację – to, co dla nas może wiązać się ze wstydem, skrępowaniem i niepewnością, dla niego jest codziennością, do której podchodzi w profesjonalny, stricte zawodowy sposób.

Wizyta u ginekologa nie zawsze musi się także wiązać z badaniem na fotelu ginekologicznym. Wszystko zależy bowiem od naszego wieku, stanu zdrowia oraz informacji uzyskanych w trakcie wywiadu. Na pierwszej wizycie ginekolog w Krakowie zada pytania o powód wizyty, ewentualne dolegliwości, datę ostatniej miesiączki i długość cyklu, przyjmowane leki, choroby itp. Samo badanie na fotelu, o ile okaże się konieczne, trwa zaledwie kilka chwil i jest przeprowadzane w komfortowych dla pacjentki warunkach. Na wizytę warto udać się po zakończeniu miesiączki, nie ma konieczności depilacji okolic intymnych ani wykonywania określonych zabiegów higienicznych, oprócz standardowego podmycia się przed wyjściem z domu.

Kiedy warto umówić się na pierwszą wizytę ginekologiczną?

Niemal każdy ginekolog w Krakowie zaleca, aby pierwsza wizyta w jego gabinecie odbyła się tuż po rozpoczęciu miesiączkowania, czyli między 12. a 16. rokiem życia. Wizyta ta ma na celu stwierdzenie czy rozwój płciowy przebiega prawidłowo oraz wiąże się z rutynowym badaniem i wywiadem. Pierwszą wizytę warto odbyć także w sytuacji, kiedy pierwsza miesiączka pojawiła się wcześniej – w takiej sytuacji warto udać się wraz z rodzicami do ginekologa dziecięcego oraz kiedy jej wystąpienie się opóźnia, co może świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych i konieczności ich rozwiązania.

Powodem pierwszej wizyty mogą być także badania profilaktyczne, które zaleca się wykonywać u kobiet już od 18. roku życia. Po raz pierwszy cytologię ginekolog w Krakowie wykonuje między 18. a 20. rokiem życia w przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie. Badanie to powtarza się regularnie, raz a 3 lata lub częściej, jeśli istnieją ku temu wskazania. Pierwsza wizyta u ginekologa to także doskonała okazja, aby zapytać specjalistę o kwestie dotyczące kobiecego zdrowia intymnego, prawidłową higienę oraz poznać dostępne metody antykoncepcji.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika Medisitca Osteomed – ginekolog Kraków

Tagged with: