Pamiętaj o badaniach prenatalnych

Ciąża to dla kobiety na pewno piękny czas – ale także trudny i to z wielu względów. Na pewno wiele Pań nie wspomina dobrze wszystkich objawów z pierwszego trymestru – wymioty, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie. Mimo to jednak raczej na to nie narzekamy, bo cieszymy się, że już niedługo urodzimy swoje wymarzone dziecko i będziemy mogli wspólnie je wychowywać. Symptomy ciąży to jednak na pewno nie jedyna sprawa, jaka spędza sen z powiek przyszłych matek. W pewnym momencie dociera do nich to, że ich dziecko może przecież urodzić się niestety chore.

Jeżeli w naszej rodzinie zdarzały się już poważne choroby wśród noworodków to pewnie jesteśmy na to przygotowane – ale czasami jest to całkowita loteria i dziecko choruje pomimo, iż nikt nigdy by się tego nie spodziewał. To właśnie dlatego lekarze wykonują badania prenatalne – a najczęściej zlecane jest oczywiście USG. Żadna kobieta raczej nie dziwi się temu, że musi iść na USG przynajmniej trzy razy w czasie trwania całej ciąży. Bywa jednak tak, że musimy tych badań zrobić więcej – a niektóre z nich wiążą się już niestety nawet z ryzykiem poronienia. 

Co dają nam badania prenatalne?

Badania przesiewowe, czyli nieinwazyjne wykonujemy po to, aby cały czas mieć pod kontrolą to, jak rozwija się nasze dziecko – lekarz może tutaj określić płeć dziecka oraz to, czy mamy do czynienia z ciążą pojedynczą lub mnogą. Na tej podstawie oceni też on, czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie ma żadnych wad rozwojowych. Jeżeli nie widać tam niczego złego to raczej nie będzie konieczne wykonywanie badań inwazyjnych.

Jeżeli jednak lekarz zauważy, że coś jest nie w porządku – wtedy musi on zlecić pobranie materiału znajdującego się w otoczeniu płodu. Takie badania prenatalne to na przykład amniopunkcja czy kordocenteza. Tylko w ten sposób możemy określić, czy nasze dziecko cierpi na jedną z wad genetycznych – a takie informacje warto mieć wcześniej. Zostaniemy jednak na pewno uprzedzone o ryzyku, które wiąże się z takimi badaniami i same musimy zdecydować, czy chcemy je podjąć.

Dlaczego warto przeprowadzać badania prenatalne?

Prawda jest taka, że nawet te bardzo negatywne informacje warto mieć po prostu wcześniej – wtedy razem z lekarzem jesteśmy w stanie stworzyć jakiś plan. Wiemy dokładnie, co stanie się z naszym dzieckiem po porodzie – jesteśmy przygotowane na każdą okoliczność. Możemy zaplanować rehabilitację, zabiegi, wizyty lekarskie. A jeżeli istnieje ryzyko, iż nasze dziecko nie przeżyje porodu – mamy szansę, aby przygotować się psychicznie także na to.  W Katowicach polecamy klinikę leczenia niepłodności Zięba Clinic.

Tagged with: