Objawy niedoboru potasu w organizmie i skutki hipokaliemii

Potas to ważny pierwiastek, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, a dodatkowo ma znaczenie dla gospodarki kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej. Do organizmu powinien być dostarczany głównie poprzez zbilansowaną dietę, jednak jego niedobory mogą być wynikiem nie tylko niewłaściwego odżywiania, ale również mogą wiązać się z innymi czynnikami. Jakie są objawy niedoboru potasu w organizmie i co należy zrobić, gdy je zaobserwujemy?

Jakie funkcje potas pełni w organizmie?

Potas należy do kluczowych pierwiastków, jeśli chodzi o właściwe funkcjonowanie organizmu. Jest elektrolitem, który jest niezbędny do rybosomalnej syntezy białek. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów, a ponadto ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu licznych reakcji enzymatycznych. Od jego właściwego poziomu we krwi zależy głównie prawidłowa praca serca i mózgu, a także utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. 

Do objawów niedoboru potasu prowadzić może nie tylko nieprawidłowa dieta, ale i biegunki oraz wymioty. Niekiedy do problemu przyczyniają się niektóre leki, zwłaszcza leki moczopędne. Hipokaliemia może być również efektem niektórych chorób, w tym szczególnie schorzeń nerek, a w niektórych przypadkach również niedoczynności tarczycy czy cukrzycy. Może ją też wywołać nadużywanie alkoholu.

Jakie są objawy niedoboru potasu i możliwe skutki hipokaliemii?

Początkowo często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że dostarczają zbyt mało potasu do organizmu. Hipokaliemia bywa lekceważona, choć już przy pojawieniu się pierwszych objawów niedoboru potasu powinno się wdrożyć działania zaradcze. Niepokojące powinny być np. bolesne skurcze łydek lub drgania powiek. Na niedobór potasu wskazuje również osłabienie mięśniowe lub drżenia mięśni, a także zmęczenie oraz zaburzenia koncentracji. Hipokaliemia objawia się także zaparciami, wzrostem ciśnienia krwi oraz wrażeniem kołatania serca. Jeśli w porę nie zareagujemy, nasz stan zdrowia może się gwałtownie pogorszyć, prowadząc chociażby do zaburzeń rytmu serca, a – w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci.

Naturalne źródła potasu w diecie i zasadność suplementacji

W przypadku osoby dorosłej dzienne zapotrzebowanie na potas to około 2000–3000 mg. Podstawą powinno być dostarczanie potasu poprzez zbilansowaną dietę. Dobrym źródłem są przede wszystkim mięsa i ryby, bogate w potas są również niektóre warzywa, w tym ziemniaki, bataty, dynia, fasola, groch, brokuły czy soczewica. By uzupełnić potas w organizmie, dobrze również sięgać po banany, orzechy, śliwki oraz suszone morele. Jeśli zatem (mimo zbilansowanej diety) zaobserwujemy objawy niedoboru potasu, pomóc może odpowiednio dobrana suplementacja tego pierwiastka – chociażby przy pomocy produktów marki Farmapol. Należy jednak unikać bezpodstawnej suplementacji i przyjmowania większych dawek potasu niż zalecane, gdyż nie tylko niedobór, ale i jego nadmiar mogą być dla człowieka szkodliwe. 

Tagged with: