Objawy chorób kobiecych – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Obserwowanie swojego ciała, wsłuchiwanie się w sygnały, jakie wysyła nam organizm, a także regularna profilaktyka to podstawa, również jeżeli chodzi o aspekty ginekologiczne.

Najczęstsze objawy chorób ginekologicznych

Jako że nie każde schorzenie daje widoczne bądź odczuwalne objawy, każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny, aby na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, niepokojąca zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny, uporczywe swędzenie czy odczuwany dyskomfort lub ból to znak, że czas jak najszybciej umówić wizytę ze specjalistą.

Warto mieć baczenie na swój cykl miesiączkowy — obserwować, czy krwawienie pojawia się regularnie oraz jak wygląda jego przebieg, czyli czy jest nader obfite bądź skąpe lub czy nagle miesiączką stała się nadmiernie bolesna. Jeżeli wcześniej brak było problemów w tej dziedzinie, a zaobserwujemy zaburzenia cyklu lub jakąkolwiek nietypową zmianę przebiegu miesiączki, warto to skonsultować z lekarzem.

Nie wolno też bagatelizować krwawień czy plamień występujących pomiędzy miesiączkami — mogą one świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym bądź czymś dużo poważniejszym.

Zaalarmować powinny nas również nagłe wahania wagi, pojawienie się niepożądanego owłosienia typu męskiego oraz problemów z cerą (trądzik) – te objawy najczęściej sugerują obecność zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Pojawienie się wydzieliny z pochwy to całkowicie naturalne zjawisko związane z fazą cyklu, w jakiej aktualnie znajduje się kobieta — obfita i przejrzysta w czasie jajeczkowania, kremowobiała lub nawet o lekko żółtym zabarwieniu w inne dni cyklu. Jeżeli wydzielina zaczyna odstawać od normy, mamy do czynienia z upławami. Może to być zmiana jej koloru (np. żółtozielony lub z domieszką krwi) i/lub zmiana konsystencji oraz pojawienie się grudek.

W przypadku infekcji bakteryjnych i grzybiczych, do wspomnianych objawów dochodzi również nieprzyjemny zapach. Więcej informacji na temat upławów, tego jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy i co powinno nas zaalarmować, można przeczytać w artykule https://infectvagin.pl/2020/09/01/wydzielina-z-pochwy/.

Swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie sromu to sygnały, że w pochwie może rozwijać się infekcja grzybicza lub bakteryjna. Pojawienie się bólu w trakcie współżycia również jest sygnałem, że czas udać się do specjalisty.

Nie należy lekceważyć bólu brzucha

To normalne, że raz na jakiś czas może nam doskwierać ból brzucha. Powodów jest wiele. Jednak gdy ból powtarza się i co gorsza, przybiera na sile, może być to objaw stanu zapalnego jajników i jajowodów lub rozwijającej się torbieli.

Jeżeli zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, jest to wskazanie do umówienia się na wizytę u ginekologa. Nie należy przeciągać tego w czasie. Postawienie diagnozy i stosowanie się do zaleconych zasad postępowania to warunek tego, aby znów wrócić do pełnego zdrowia.

Tagged with: