Naturalne metody planowania rodziny – na czym polegają

Naturalne metody planowania rodziny pozwalają na określenie płodności kobiety w poszczególnych etapach cyklu miesiączkowego. Należą do nich: kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, obserwacja śluzu oraz metoda objawowo-termiczna. Aby dany sposób był skuteczny należy skrupulatnie i codziennie obserwować swój organizm i wysuwać wnioski.

Metoda kalendarzowa

Jest to najpopularniejsza metoda antykoncepcji naturalnej. Niestety popularność nie idzie w parze ze skutecznością. Polega na obliczaniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie długości cyklu. Metoda zakłada, że owulacja wypada w połowie cyklu, a dni płodne trwają 1-4 dni. Kolejne dni są natomiast postrzegane jako faza niepłodna.
W celu wykonania prawidłowych obliczeń, niezbędne jest doskonale znać długość cyklu miesiączkowego. Najbardziej pomocna jest tu obserwacja. By była ona miarodajna zakłada się, że powinna trwać minimum rok. Metoda kalendarzyka sprawdzi się najlepiej u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Największą jej wadą jest fakt, że istnieje wiele elementów, które mogą wpływać na jego długość, np. stres, zmęczenie czy choroba. Wówczas owulacja może się przesunąć, stąd możliwość nieplanowanej ciąży. 

Metoda termiczna

Metoda zakłada codzienne mierzenie temperatury ciała. Należy to robić rano, tuż po przebudzeniu. Temperaturę mierzymy w pochwie lub pod językiem. Metoda opiera się na fakcie, że zaraz po owulacji temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5 stopnia i utrzymuje się przez 3 dni. Po tym czasie spada do normalnego poziomu i następuje faza niepłodna cyklu.
Metoda termiczna jest jedną ze skuteczniejszych. Wskaźnik Paerla wynosi tu 1-20. Ma jednak parę mankamentów. Może zawieść np. po porodzie, kiedy to młoda mama jest zmęczona lub w przypadku przeziębienia. 

Metoda Billingsów – obserwacja śluzu

Metoda opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego. Tuż po miesiączce jest go mało, co oznacza fazę pierwszej niepłodności. Kilka dni przed owulacją śluz gęstnieje i zapowiada pojawienie się dni płodnych. W czasie dni płodnych jest przejrzysty, śliski i przypomina białko jaja kurzego. Taki stan utrzymuje się przez ok. 3-4 dni.
Następnie do czasu kolejnej miesiączki pojawia się śluz kolejnej fazy niepłodnej. Jest gęsty i lepki, przez co utrudnia przedostanie się plemników do jajeczka. Metoda ta zawodzi jednak po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym. 

Metoda objawowo-termiczna

Metoda polega na obserwacji wydzieliny z pochwy, pomiarze temperatury ciała i obserwacji objawów zachodzących w organizmie kobiety w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Charakterystycznymi objawami, które świadczą o płodności są wówczas ból owulacyjny oraz ułożenie szyjki macicy. Powinna być miękka i obniżona, W fazie niepłodnej jest natomiast twarda i skierowana ku tyłowi.  

Naturalne metody planowania rodziny są skuteczne tylko wtedy, gdy obserwacje prowadzone są bardzo dokładnie i regularnie. Najlepiej sprawdzają się u kobiet, które prowadzą ustabilizowany tryb życia. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć swoje szansę na prawidłową ciążę, warto sięgnąć po naturalne suplementy przed ciążą, które przygotują Twoje ciało na ciążę, dodadzą energii, odporności i promiennego blasku Twoje skórze.

Tagged with: