Na czym polega embolizacja mięśniaków macicy?

Embolizacja to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, który polega na zamknięciu dopływu krwi do niektórych obszarów. Stosowana jest w przypadku wielu różnych schorzeń. Można nią leczyć między innymi tętniaki, naczyniaki, żylaki, a także mięśniaki macicy.

Na czym polega embolizacja mięśniaków macicy?

Embolizacja uważana jest za nieinwazyjna metodę leczenia nieprawidłowo zmienionych naczyń krwionośnych. Ogranicza się głównie do zamknięcia światła tętnicy lub żyły. Wykonuje się ją pod kontrolą obrazowania rentgenowskiego.

Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika poprzez nacięcie, przez które doprowadza się go do zmienionego chorobowo miejsca. Następnie za pomocą specjalnej spirali embolizacjnej zamyka się nieprawidłowo poszerzone naczynie i je uszczelnia. W przypadku guzów nerki, a także różnego rodzaju dysfunkcji tego narządu lub nowotworów, embolizacja pomaga zablokować dopływ krwi do zmienionego chorobowo miejsca i zmniejszyć jego rozmiar.

Embolizacja mięśniaków macicy - Embomed
Embolizacja

Po umieszczeniu cewnika w naczyniu krwionośnym przesuwa się go do tętnicy nerkowej, która dostarcza krew do nerki. Powoduje to obumieranie guza, który bez dostępu do tlenu z krwi oraz niezbędnych składników odżywczych nie może się dalej rozwijać. U niektórych pacjentów przez kilka dni lub nawet tygodni po zabiegu, może dochodzić do powikłań. Oprócz bólu lub gorączki chorzy zwykle skarżą się na nudności i wymioty. U niektórych może dojść nawet do krwawień.

Embolizacja uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania mięśniaków macicy (na które cierpi niemal połowa kobiet powyżej 35. roku życia), a także żył jajnikowych lub żył przymacicza. Zabiegi tego typu stosuje się również w przypadku nieco poważniejszych dolegliwości, m.in. tętniaków i naczyniaków mózgu czy nowotworów wątroby.

Lekarze podkreślają, że embolizacja jest „procedurą o dość niskim ryzyku”. Nie powinno się jej jednak nadużywać, ponieważ grozi to utratą części funkcji nerek.

Jak dbać o nerki?

Ludzie mają zwykle po dwie nerki, a każda z nich jest wielkości pięści. Narządy te pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka, ponieważ filtrują krew (ok. 200 litrów krwi każdego dnia). Przekształcają odpady w mocz, który następnie wypływa z ciała przez pęcherz. Nawet z jedną nerką można żyć normalnie.

Usunięcia nerek zwykle wymagają duże guzy (powyżej 7 cm), a także różnego rodzaju wady nerek, rozległe urazy, infekcje, kamica nerkowa, wielotorbiolowate nerki oraz niektóre zmiany chorobowe powodujące niewydolność nerek.

Jak dbać o nerki?

  • Nie odwadniaj organizmu (odpowiednia ilość płynów — minimum 1–1,5 l dziennie — ułatwia prawidłową pracę nerek.
  • Nie jedz zbyt dużo soli, gdyż sprzyja ona nadciśnieniu.
  • Stosuj zdrową dietę, aby uniknąć nadwagi i nie doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
  • Nie pal papierosów, aby nie zwiększać ryzyka chorób układu krwionośnego.
  • Nie zapominaj o aktywności fizycznej i nie narażaj organizmu na skutki siedzącego trybu życia.