Kiedy kaszel staje się powodem do niepokoju?

Kaszel stanowi naturalną reakcję obronną organizmu, mającą na celu odkrztuszenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przy drobnych infekcjach nie jest on powodem do niepokoju i zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach z kaszlem należy zgłosić się do lekarza.

Rodzaje kaszlu

Najprostszy podział obejmuje dwa rodzaje kaszlu.

  • Kaszel mokry (produktywny) – z odkrztuszaniem wydzieliny. Stanowi reakcję organizmu, mającą na celu oczyszczanie dróg oddechowych, np. w przypadku infekcji układu oddechowego lub gdy znajduje się w nim ciało obce. Jeżeli wydzielina nie zostanie usunięta, może stanowić pożywkę do rozwoju bakterii i zwiększyć ryzyko poważniejszej choroby;
  • Kaszel suchy (nieproduktywny) – mówimy o nim, gdy kaszlowi nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny.

Można wyróżnić także kaszel palacza, charakterystyczny dla osób palących papierosy. Jest to rodzaj kaszlu mokrego.

Ze względu na czas trwania, wyróżnimy:

  • kaszel ostry – trwający do 3 tygodni;
  • kaszel podostry – trwający 3-8 tygodni;
  • kaszel przewlekły – trwający dłużej niż 8 tygodni.

Przyczyny kaszlu

Wśród najczęstszych przyczyn kaszlu wyróżniamy:

  • infekcje układu oddechowego, np. zapalenie gardła, oskrzeli, płuc, grypa;
  • astmę oskrzelową;
  • ciało obce w drogach oddechowych;
  • poważne choroby układu oddechowego (zatorowość płucna, obrzęk płuc);
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Leczenie kaszlu – jak powinno wyglądać?

W leczeniu kaszlu mokrego najczęściej stosuje się leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny, takie jak popularny Flavamed. Upłynniają one znajdującą się w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej oderwanie się od ściany oskrzeli, dzięki czemu łatwiej zostaje ona usunięta. W przypadku kaszlu suchego, który bywa bardzo meczący, stosowane są leki przeciwkaszlowe, mające za zadanie zahamować odruch kaszlu i przynieść ulgę choremu.

Kiedy kaszel powinien budzić niepokój?

Kaszel bardzo często pojawia się w różnego rodzaju infekcjach i stanowi objaw, który może utrzymywać się najdłużej, nawet wtedy, gdy wszelkie inne symptomy przeziębienia już ustąpią. A jednak jeżeli kaszel mija przez okres dłuższy niż 8 tygodni, warto odwiedzić lekarza, który ustali przyczynę takiego stanu rzeczy.

W większości przypadków za kaszel odpowiadają choroby układu oddechowego, dlatego gdy coś nas niepokoi, warto udać się do pulmonologa lub innego lekarza, specjalizującego się w dziedzinie chorób układu oddechowego.

Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas także sytuacje, w których kaszel, wraz z wysoką gorączką, osłabieniem i innymi niepokojącymi objawami, utrzymuje się przez dłuższy czas i mimo starań łagodzących nie widać poprawy. Należy także skontaktować się ze specjalistą także wtedy, gdy w odkrztuszanej wydzielinie pojawi się krew.

W rzadkich przypadkach intensywny kaszel może prowadzić do omdleń, bezsenności, pękania naczynek krwionośnych na spojówkach oczu czy wymiotów. Takie objawy również mogą być wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Tagged with: