Keratynowe prostowanie włosów w domu

Keratynowe prostowanie włosów to nazwa nieco myląca. Dzięki zabiegowi otrzymujemy oczywiście proste włosy, ale są one jakby efektem „ubocznym”. Tym podstawowym jest ekstremalne odżywienie oraz poprawa kondycji włosów, dzięki dostarczeniu im dużej dawki keratyny. Czym jest keratyna? Czy keratynowe prostowanie włosów można wykonać samodzielnie w domu?

Czym jest keratyna?

Keratyna jest podstawowym budulcem włosa. Jeśli zaczyna jej brakować, włosy stają się osłabione, tracą blask i gładkość, łatwiej je uszkodzić. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, narażenia włosów na działanie czynników zewnętrznych lub w wyniku częstego farbowania, a zwłaszcza rozjaśniania włosów.

Zabieg keratynowy ma na celu wzmocnienie, odżywienie, wygładzenie i przy okazji wyprostowanie włosów. Po keratynie włosy stają się gładkie i błyszczące, proste i grubsze, wyglądają na zdrowe i lśniące. Czy keratynowe prostowanie włosów można samodzielnie wykonac w domu?

Można! Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu włosów. Przede wszystkim na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy ich farbować. Włosy można zafarbować dopiero po 2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Keratynowe prostowanie włosów w domu krok po kroku

Zazwyczaj na produktach do keratynowego prostowania włosów, producent sam podaje wskazówki, jak dokładnie wykonać zabieg. Poniżej znajdziecie ogólny przepis na samodzielne wykonanie takiego zabiegu w domu.

Przy gęstych włosach warto poprosić o pomoc drugą osobę. Nalezy zaopatrzyć się w prostownicę o odpowiedniej mocy, rękawiczki, a przy zestawie z formaldehydem, maseczki dla obydwu osób.

  1. Umyj dokładnie włosy. To bardzo ważne, aby oczyścić je z innych nadbudowanych elementów, czy silikonów, resztek produktów do stylizacji.
  2. Włosy pokryj dokładnie keratyną. Zrób to w rękawiczkach, najlepiej dzieląc włosy na małe sekcje. Trzymaj keratynę na włosach zgodnie z zaleceniem producenta, jeśli dosusz i rozczesz. Po nałożeniu keratyny włosy staną się bardzo tępe i szorstkie, będzie ciężko je rozczesać. Nie przerażaj się jednak. Najlepsze przed Tobą!
  3. Ustaw prostownicę na odpowiednią temperaturę. Do zabiegu keratynowego prostowania będziesz potrzebować co najmniej 170 stopni przy włosach farbowanych oraz nieco wyższej temperatury dla niefarbowanych włosów. Jeśli Twoja prostownica ma sztywną temperaturę niższą, nie zaczynaj zabiegu. Żeby wszystko się udało, temperatura prasowania musi być odpowiednia. Włosy podziel na sekcje, z każdej weź małe pasemko i przejedź nim po włosach (liczba powtórzeń oraz temperatura prostownicy zgodne z zaleceniami producenta).
  4. Po zabiegu przez 48 godzin nie myj włosów i uważaj na zagięcia! Wyprostowane już włosy w miarę możliwości puść luźno, nie podpinaj ich ani nie związuj. W tym momencie włosy będą bardzo podatne na odgniecenia.
  5. Po 2-3 dniach możesz umyć włosy, najlepiej produktami dedykowanymi po keratynowym prostowaniu, wtedy efekt utrzyma się dłużej. Używanie nieodpowiednich, analogicznie, znacznie go skróci.