Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wcześniejszej wizyty ginekologicznej?

Ginekolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Specjaliści zgodnie twierdzą, że każda kobieta od momentu rozpoczęcia miesiączkowania powinna zgłaszać się na kontrolną wizytę u ginekologa co najmniej raz do roku. Niestety, istnieje szereg niepokojących dolegliwości, które stanowią przesłankę do dodatkowej, pilnej wizyty u tego specjalisty. W poniższym artykule przedstawiamy objawy, które wymagają konsultacji ginekologa, a także omawiamy przebieg samej wizyty.

Objawy chorób kobiecych, które wymagają konsultacji ze specjalistą

Choroby kobiece to niezwykle szeroka grupa schorzeń, w zakres której wchodzą zarówno infekcje czy zaburzenia hormonalne, ale także zmiany nowotworowe. Właśnie dlatego tak ważne jest, by po zaobserwowaniu niepokojących symptomów nie bagatelizować ich. Do wizyty u ginekologa powinny skłonić takie objawy jak:

  • zaburzenia miesiączkowania, takie jak nieregularne czy zbyt obfite miesiączki;
  • patologiczne krwawienia z pochwy;
  • zbyt bolesne miesiączki;
  • ból podczas stosunku płciowego;
  • pieczenie lub świąd w obrębie narządów płciowych;
  • nieprawidłowe upławy z pochwy;
  • ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączkowaniem.

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Pierwszym etapem konsultacji u ginekologa jest wywiad lekarski, w trakcie którego lekarz zbiera informacje na temat niepokojących pacjentkę objawów. Do pełnej diagnostyki istotne są również informacje na temat współistniejących oraz przebytych wcześniej schorzeń, poprzednich ciąż, a także data ostatniego krwawienia miesięcznego.

Kluczowym elementem wizyty jest badanie ginekologiczne. Zwykle składa się ono z dwóch etapów: badania palpacyjnego oraz badania USG ginekologicznego, najczęściej za pomocą sondy dopochwowej. W trakcie tych badań lekarz ocenia anatomię układu rozrodczego pacjentki, a także ewentualną obecność patologicznych zmian, takich jak polipy, torbiele czy mięśniaki. Badanie ginekologiczne trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a przeprowadzone powoli i delikatnie – jest całkowicie bezbolesne. Niektóre kobiety obawiają się wizyty u ginekologa, najczęściej z powodu wstydu lub obawy przed bólem. W rzeczywistości specjaliści dokładają wszelkich starań, by zarówno wizyta, jak i badanie ginekologiczne, przebiegały bez bólu i w komfortowej atmosferze.

Podczas wizyty ginekologicznej możliwe jest także wykonanie dodatkowych badań, takich wymaz z pochwy w kierunku wykrycia infekcji czy cytologia wykrywająca wczesne zmiany przedrakowe.

Tagged with: