Jak powinna wyglądać psia dieta?

Samo mięso? A może mięso, ryż i marchewka? Czym właściwie karmić psa, by był zdrowy, pełen energii i zawsze miał apetyt? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Psy powinny jeść mięso i najlepiej, by stanowiło ono podstawę psiej diety. Ale nie tylko! Mniej więcej połowę zawartości psiej miski muszą zajmować produkty pochodzenia zwierzęcego. Mięso mięśniowe, ale też żołądki, serca czy ozory. Ważny jest też dodatek owoców, warzyw i ziół.

Na uwagę zasługują też zdrowe tłuszcze. Produkty takie jak olej z łososia czy rzepakowy to źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i -6. Zdrowe oleje pozytywnie wpływają m.in. na wygląd psiej sierści i stan skóry. Poza mięsem, warzywami, owocami i olejem istotny jest też suplement. Dodatek mineralno-wapniowy, który najlepiej dokładać psu bezpośrednio do miski (bez gotowania), sprawi, że podawane przez nas jedzenie będzie pełnowartościowe. Posiłki domowe bez tego dodatku nie są zbilansowane, a więc mogą mieć niektórych składników pokarmowych za dużo lub za mało.

Czy gotowane jedzenie jest dla psa dobre?

Wielu opiekunów obawia się karmić swoje psy komercyjnymi karmami (suchą i mokrą). Nie mają zaufania do konserwantów i barwników, używanych w takich produktach. Trudno się dziwić, nierzadko psiaki dostają alergii na takie sztuczne dodatki. Pomysłem, jaki się wówczas pojawia, często jest jedzenie gotowane samodzielnie w domu przez opiekuna.

To jednak spore wyzwanie. Dlaczego? Wcale nie jest tak łatwo ugotować psu zbilansowany posiłek. Trzeba przede wszystkim znać zapotrzebowanie organizmu konkretnego psiaka na składniki odżywcze. Taką wiedzę mają dietetycy zwierzęcy – i do takich osób warto się skierować po pomoc. Dietetyk ułoży odpowiedni jadłospis, a nam pozostanie go realizować. Co też nie jest takie proste, gdyż musimy wtedy zgromadzić odpowiednie produkty i przeznaczyć czas na gotowanie. Wartością dodaną jest jednak to, że gotowane posiłki przeważnie bardzo psom smakują. Nawet największe niejadki się takim jedzeniem zajadają! No i – jako psi kucharze – mamy pewność, co do tego garnka włożyliśmy.

Alternatywa dla jedzenia gotowanego w domu

Wyobraźmy sobie, że mamy psa, który nie chce jeść suchej karmy. Mokrą czasem zje, a czasem zostawi. Za to za jedzeniem gotowanym szaleje i da się za nie pokroić! My jednak nie mamy możliwości na co dzień mu gotować. Zabiera to zbyt dużo czasu i zmusza do robienia skomplikowanych zakupów. Co wtedy? Jak powinna wyglądać psia dieta w takiej sytuacji?

Wtedy z pomocą przychodzi PsiBufet! To świeżo gotowane jedzenie z darmową dostawą prosto do domu. Zamawiamy je, podając informacje o naszym psie, dzięki temu powstaje indywidualny plan żywienia. Dostajemy posiłki dla pupila w odpowiednich dla niego porcjach. Jedzenie, które przychodzi, wystarczy podać w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzać. Nie ma psiaka, który mu się oprze!

Czy pies może jeść tylko mięso?

Gdy przypomnimy sobie, że psy pochodzą od wilków, może się wydawać, że nasz domowy pupil powinien jeść tylko mięso. Jednak psy udomowiły się około 20 tysięcy lat. To bardzo dawno! W międzyczasie nauczyły się żyć przy człowieku i jeść resztki, które on po sobie zostawia. Czasem coś mięsnego, ale też warzywa czy produkty skrobiowe. Psi organizm przyzwyczaił się do trawienia tych rzeczy.

Współcześnie mamy już wiedzę, dzięki której możemy dostarczać psom tego, czego potrzebują. Weterynarze i dietetycy posiadają informacje, dzięki którym mogą dopasowywać do konkretnych czworonogów najlepsze diety. Pamiętaj, że najlepsze psie jedzenie to takie, które dobrze wpływa na psi brzuszek, ale też po prostu smakuje. Nawet najwspanialsza na świecie karma nie będzie odpowiednia, jeśli pies – nie będzie chciał jej jeść.

Tagged with: