Oszczędzanie – nowa dyscyplina sportowa, którą warto uprawiać

0

Oszczędzanie to jak uprawianie sportu: aby osiągnąć dobre efekty potrzebne są systematyczność i odpowiedni program. Przygotowując się do maratonu oszczędnościowego należy wybrać trening- rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb, możliwości i celów. Ta nowa dyscyplina sportowa spowoduje, że Twoje życie się odmieni.

Osiągnięcie dobrej kondycji jest kluczem do sukcesu każdego sportowca. Tak samo jest z oszczędzaniem. Przyjemnie będzie nam oszczędzać jak już będziemy mieć zaoszczędzone pieniądze. Bardzo trudno nam się zmobilizować, gdy jeszcze tych oszczędności nie mamy, a nasz portfel nie jest wypchany pieniędzmi.

Ale oszczędzanie jest możliwe przy każdej kwocie pieniędzy jaką mamy, jaką zarabiamy.

Wspólnie z czytelniczkami sowoman.pl zapraszamy was do wyzwania życiowego jakim jest oszczędzanie. Oto wstępne wskazówki dotyczące oszczędzania, przetestowane „na własnej skórze”:

  1. Podejmij decyzję o oszczędzaniu NATYCHMIAST. Ustal sobie cel i przemyśl i zapisz dlaczego właśnie ten cel wybrałaś. Pamiętaj, nie należy oszczędzać na tzw. „czarną godzinę”. Oszczędzajmy, żeby np. zdobyć w swoim życiu wolność finansową. Wtedy nastawiamy się na wolność finansową a nie na czarną godzinę.
  2. Kontroluj swoje finanse i zarządzaj swoimi pieniędzmi w świadomy sposób. Każdy wydatek zapisuj kalendarzu. Pod koniec miesiąca zlicz wydane pieniądze.
  3. Mówią, że nikt nie jest w stanie odnieść sukcesu w pojedynkę. Jest to nieprawda. Jeśli natomiast trudno jest ci samej zacząć oszczędzać, podejmij wyzwanie z przyjaciółką, przyjacielem, dołącz do mamy, taty. Umocni Cię to w oszczędzaniu.
  4. Pracuj nad wytrzymałością, jak również konsekwencją w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Systematyczne oszczędzanie pozwoli zapewnić sukces na mecie zawodowej kariery oraz realizować wybrane cele.
  5. Ekonomiści zaznaczają, że należy wrzucić do „skarpety” 10% uzyskanego przychodu. Niezależnie od tego czy to będzie 20zł od babci, czy 1000zł zarobione w pasywnym przychodzie, czy 2000zł zarobione w pracy- odłóż 10%. Jeśli będziesz już mistrzem w tym odkładaniu, jeśli będziesz mogła podnieś poprzeczkę do 15%.
  6. Raz na jakiś czas zrób sobie nagrodę za Twoje oszczędzanie. Ustal kiedy będziesz robić sobie tą nagrodę- może to być założenie: nagroda po trzech miesiącach oszczędzania czy po odłożeniu kwoty 500zł. Kup sobie np. książkę, szminkę, pójdź na dobry obiad do restauracji, zrób to, co lubisz. Ale pamiętaj: nagroda nie jest finansowana z Twoich oszczędności.
  7. Ćwicz silną wolę. Zapewne będzie kusić Cię ta sukienka czy tamta. A może ta torebka- jest boska musisz ją mieć. Oczywiście, ale pamiętaj o priorytetach: najpierw do skarbonki a potem ewentualnie torebka. Tylko nie bądź rozrzutna. Dziesięć torebek w szafie to przesada. Dobra rada: jak widzisz piękną rzecz na wieszaku w sklepie i właśnie podejmujesz decyzję, że musisz ją kupić, pomyśl:  nie kupując tej rzeczy nic się wielkiego nie stanie, jak już będziesz mieć dużo oszczędność, będziesz mogła kupić taką samą rzecz, ale lepszą. Po czym sięgnij po telefon, zrób zdjęcie tej rzeczy, pójdź do domu i chłodnym umysłem przemyśl, czy ten zakup ratuję Ci życie czy nie i czy faktycznie potrzebujesz tej rzeczy. Pamiętaj, że radość z zakupu jest chwilowa. Czerp tę radość z innych rzeczy, sytuacji, np. umawiając się z koleżanką na spacer, albo ciesząc się tym co już masz. Doceń to!

Zapraszamy wszystkie czytelniczki i czytelników  do dzielenia się radami dotyczącymi oszczędzania, do dyskusji jak wprowadzić w swoje życie oszczędzanie.  Wszystkie wskazówki będą bardzo cenne.  Dla tych co potrzebują wsparcia i chcą się pochwalić zdjęciem rzeczy, której nie kupiły, a pieniądze wrzuciły do skarbonki, zapraszamy do przyłączenia się akcji sowoman.pl : Nie dziękuję – oszczędzam. 

 

Leave A Reply