Kobieta i portfel: Srebro – inwestycja czy przyjemność

0

Ludzie znali srebro od czasów starożytnych. Już starożytni  ludzie cenili ten metal jako metal szlachetny i używany był  jako waluta. Wykorzystywano go też do produkcji biżuterii, srebrnych naczyń i sztućców. Obecnie stosuje się je także do produkcji w sferze elektryczności oraz do produkcji błon fotograficznych. 

Czy kupując produktu ze srebra kupujemy je dla inwestycji czy dla przyjemności?

Srebro jest metalem z grupy metali przejściowych o symbolu Ag. Łacińska nazwa tegoż pierwiastka to agentum. Jest srebrzystobiałym metalem o największej przewodności elektrycznej i termicznej.

Srebro występuje w stanie wolnym, ale w zdecydowanej większości jako składnik takich minerałów jak argentyt czy chlorargyryt.  Zdecydowanie najwięcej srebra wydobywa się wraz z rudami miedzi, gdzie stanowi znaczną domieszkę. Najwieksze złoża  miedzi a co za tym idzie również srebra znajduja sie i są wydobywane w Polsce, Peru, Austarli, USA, Meksyku, Kanadzie. Najwiekszym producentem srebra w Europie jest Polska firma KGHM, ktora odzyskuje srebro z wydobywanej miedzi. Produkcja srebra w tej firmie notowana jest w milionach uncji, /1 uncja = 31,1grama/. Srebro wydobywane jest również jako domieszka złota, ołowiu czy też  cynku. Jest metalem ciągliwym i błyszczącym.

 

Srebro rozpoznano tez jako pierwiastek posiadający właściwości bakteriobójcze.  Znalazło zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, w leczeniu różnych dolegliwości. W przypadku spożycia srebra w większej ilości powoduje ono nieodwracalną zmianę koloru skóry na kolor niebieskoszary. Ciekawostką jest, iż związki srebra są w stanie wiązać się z DNA bakterii aby, aby ten sposób stawać się dla nich toksycznymi, ale również dla wirusów,  glonów i grzybów. Ważnym jest fakt,  że związki srebra nie są tak szkodliwe  dla człowieka jak związki innych metali np. ołowiu czy też rtęci. Dlatego srebro wykorzystywane jest jako dodatek do odzieży, a w zasadzie włókien, z których jest ta odzież wykonana i ma to efekt grzybobójczy i bakteriobójczy.

Srebro w wielu językach na świecie oznacza po prostu słowo – pieniądz. Do tego celu, jako Moneta, wykorzystywane było już kilkaset lat p.n.e .

Czyste srebro wysokiej jakości zawiera przynajmniej 99,9% tego metalu. Srebro próby 925 w stopie z miedzią jest używane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Używa się go też do produkcji medali oraz niektórych instrumentów muzycznych np. fletów.

Srebro jako produkt inwestycyjny.

Występuje w dwóch formach. Jest to czyste srebro o zawartości 999,99% tego metalu i są to sztabki lub monety. Wiele mennic wybija w srebrze monety, które są trwałym i cennym produktem inwestycyjnym dającym swoim posiadaczom dodatkową wartość w postaci urokliwych i nieraz kolorowych obrazków. Natomiast sztabki srebra dają swoim posiadaczom gwarancję stabilności i zrównoważonej ceny.

Aktualna cena srebra kształtuje się obecnie na poziomie pomiędzy 15,5 a 17 USD/uncja.

Czy warto inwestować w srebro?

Odpowiedź brzmi: tak. Jest ono idealnym i cenionym  na całym świecie produktem inwestycyjnym o stabilnej cenie. Należy jednak pamiętać, że srebro nie stanowi jak jak złoto, diamenty lub platyna skoncentrowanego bogactwa, a jest  raczej uzupełnieniem portfela inwestora.

 Zdzisław Majkowski

1 of 1

Leave A Reply