Kobieta i portfel: Pallad unikat w świecie metali szlachetnych

0

Czy pallad to unikat w świecie metali szlachetnych? Czy jest to inwestycja godna rozważenia?

Pallad występuje w skorupie ziemskiej głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku. Posiada 25 znanych izotopów tworzące naturalny skład izotopowy tego pierwiastka o symbolu Pd. Pallad został odkryty w roku 1803 roku przez Williama Hyde Wollastona w Londynie i został zakwalifikowany do grupy platynowców. Temperatura topnienia wynosi 1554,9°C, a temperatura wrzenia 2963°C. Nazwa pochodzi od greckiej bogini Pallas, czyli Ateny, i została nadana w związku  odkryciem planetoidy Pallas (1802).

Pallad w największej mierze wydobywany jest w Rosji na Uralu. Rosja wiodła prym w wydobyciu tego surowca uzyskując wynik aż 44% światowego wydobycia. Kolejnym krajem z dużym wydobyciem tego minerału jest Republika Południowej Afryki z wynikiem około 40%. Stany Zjednoczone i Kanada mogą pochwalić się kilku procentowymi wynikami w wydobyciu palladu.

Jako pierwszy polską nazwę pallad zaproponował Filip Walter.

Najbardziej przydatnym związkiem palladu jest kwas palladowy oraz ich pochodne metaloorganiczne, które są stosowane dość powszechnie jako katalizatory wielu reakcji chemicznych. Pallad nie ma istotnego znaczenia biologicznego. W stanie podstawowym ma on nietypową konfigurację elektronową; jako jedyny pierwiastek z 5 okresu nie posiada elektronów. W postaci czystej jest to lśniący, srebrzystoszary metal, kowalny i ciągliwy. Nie reaguje z wodą i powietrzem. Rozpuszcza się w silnych kwasach i zasadach.

Pallad tak jak platyna stosowany jest do produkcji katalizatorów, znajduje również zastosowanie w przemyśle stomatologicznym oraz w produkcji biżuterii i zegarków. Może być także wykorzystany w medycynie do wykonywania narzędzi chirurgicznych. Swoje miejsce metal ten znalazł także w przemyśle elektronicznym. Jako metal szlachetny pallad uznany jest od 1939r.

Kruszec ten jest wykorzystywany też w jubilerstwie – coraz popularniejsze „białe złoto” to po prostu stop złota z innym metalem, najczęściej niklem lub właśnie palladem. Największy popyt na biżuterię zawierającą pallad generują Chiny.

Mała ilość złóż i skoncentrowanie produkcji powodują obawy i może to szybko wywindować cenę palladu. Od kilku lat pallad staje się coraz popularniejszy jako inwestycja. Wciąż rynek tego kruszcu jest najmniej płynny spośród wszystkich metali szlachetnych, jednak pojawia się coraz więcej instrumentów finansowych opartych o ceny palladu. Inwestorzy indywidualni mogą zainwestować w kontrakty na pallad, fundusze oparte o pallad czy też pośrednio w spółki wydobywające pallad, notowane na światowych giełdach. Jako metal szlachetny pallad najprościej można zakupić w formie fizycznej, w postaci sztabek lub monet. Obecnie cena tego metalu kształtuje się w okolicach 558 USD za 1oz (uncje) i od roku (01.09.2014r.) wykazuje tendencję spadkową kiedy to osiągnął rekordową dla siebie cenę 911,75 USD za 1oz.

Czy warto inwestować w ten metal? 

Można stwierdzić, iż z racji swojej wyjątkowości i małych światowych zasobów Pallad w przyszłości może jeszcze wielu inwestorów zaskoczyć zyskami jakie przyniesie, lecz na pewno nie powinniśmy porównywać go do złota, którego pozycja na rynkach inwestycyjnych jest bardzo stabilna.

Zdzisław Majkowski

Leave A Reply