Igły do tatuażu handpoke – czym się wyróżniają?

Powszechnie tatuowanie kojarzy się z użyciem elektrycznej maszynki. Nie zawsze musi tak jednak być. Sporą popularnością cieszy się technika handpoke bazująca na wykorzystaniu samej igły do tatuażu. Na czym dokładnie polega? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest tatuowanie handpoke?

Historia tatuowania ciała sięga przynajmniej III tysiąclecia przed naszą erą. Przynajmniej, bo właśnie z tego okresu pochodzą mumie wytatuowanych osób odnalezione przez archeologów w Egipcie. Zresztą to niejedyne miejsce, w którym już w starożytności ozdabiano ciała, wykorzystując w tym celu wprowadzany pod skórę barwnik.

Oczywiście nie mogło być wówczas mowy o wykorzystaniu elektrycznych maszynek. Wystarczyć musiała sama igła do tatuowania oraz odpowiedni pigment. Tatuaż powstawał więc przez ręczne nakłucia, a tysiące barwnych kropek łączyły się w coraz bardziej skomplikowane wzory.

Dziś taki sam rezultat pozwala osiągnąć ustawienie igły w maszynce do tatuażu, jednak tatuaż handpoke (ang. hand – ręka i poke – grzebać) bazuje na tej doskonale znanej od tysięcy lat technice ręcznej. Oczywiście ma również swoich oddanych miłośników, w tym artystów, którzy specjalizują się w tej wymagającej sztuce.

Co jest potrzebne do tatuażu handpoke?

Aby wykonać tatuaż metodą handpoke, nie będzie potrzebna elektryczna maszynka. Podstawą jest długa igła do tatuowania, którą umieszcza się w specjalnym długopisie – dzięki temu artysta ma zapewniony stabilny i wygodny chwyt, co jest znacznym ułatwieniem podczas wykonywania tatuażu.

Zasadniczo można wykorzystywać te same igły, co w przypadku standardowej maszynki do tatuażu. Różnią się pomiędzy sobą między innymi grubością, długością stożka czy wzajemnym ułożeniem igieł, które są ze sobą zlutowane w ramach zestawu.

Jak dobiera się igły do tatuażu?

Dobór odpowiedniej igły do celu, jaki chce osiągnąć tatuażysta, to bez wątpienia trudne zadanie. Cenione przez artystów są np. igły do tatuażu od Orakon.

Bez wątpienia poprawne rozszyfrowywanie opisów igieł to jedna z podstawowych umiejętności każdego tatuatora. Pozwoli Ci błyskawicznie stwierdzić, jakiej igły do tatuowania potrzebujesz na konkretnym etapie prac. Pamiętaj również, że tak samo, jak w przypadku standardowego tatuowania, również wykonując tatuaż handpoke, musisz zadbać przede wszystkim o sterylność i higieniczne warunki.

Jedna igła do tatuażu może być więc wykorzystywana wyłącznie podczas jednej sesji z jednym klientem. Warto wobec tego zrobić większe zapasy i upewnić się, że brak igieł nie przeszkodzi Ci w realizacji projektu.

Standardowy tatuaż vs. handpoke

Wokół tatuaży narosło wiele mitów, jeszcze więcej pojawiło się ich w kontekście techniki handpoke. Warto je rozwiać. Przede wszystkim poprawnie wykonane tatuaże handpoke będą tak samo trwałe jak te, które powstały z wykorzystaniem maszynki.

Oczywiście ręczne wykonywanie tatuaży zabiera więcej czasu. W związku z tym tatuaże handpoke zwykle powstają w ramach trwających wiele godzin ceremonii. Dłuższy czas oznacza jednak… mniej bólu.

Ze względu na zupełnie inną technikę wykonywania tatuaży sesje są zazwyczaj zdecydowanie mniej bolesne, w związku z tym to często wybierany sposób na ozdobienie swojego ciała w niepowtarzalny sposób przez osoby nieco bardziej wrażliwe na ból.

Nie musisz również obawiać się o kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli tatuator będzie stosował odpowiednie zasady dotyczące higieny stanowiska pracy, tatuaż handpoke nie będzie oznaczał większego zagrożenia dla zdrowia klienta niż standardowa procedura, w której wykorzystuje się maszynkę elektryczną.

Tagged with: