Czy nawozem do storczyków można podlewać inne kwiaty?

Storczyki są bardzo proste w uprawie, a także mają piękne kwiaty, kiedy kwitną. Właśnie dlatego tak często goszczą w polskich domach, szczególnie na parapetach. Zobacz, czy nawozem do storczyków, możesz podlewać inne kwiaty.

Storczyk niejedno ma imię

Jak się okazuje, pod nazwą storczyka, kryje się wiele gatunków. Warto na nie zwrócić uwagę, kiedy kupujesz roślinę, aby dowiedzieć się, jak wygląda jej pielęgnacja i nawożenie. Wszystkie gatunki są w Polsce pod ochroną. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na zielone liście bez uszkodzeń mechanicznych oraz korzenie, które powinny być w dobrej kondycji. Nie wybieraj rośliny o przesuszonych końcówkach.

Najpopularniejsze gatunki storczyków to Cattleya, Cymbidium, Dendrobium i Phalaenopsis. Różnią się one wysokością, niektóre z nich mogą mieć nawet 75 centymetrów, a w środowisku naturalnym nawet 1,5 metra. Cechą charakterystyczną są również kwiaty. Gatunek Cattleya jest dość rzadko spotykany, najczęściej ma białe, różowe albo fioletowe kwiaty. Mają bardzo intensywny zapach. Kolejnym gatunkiem są Cymbidium. Kwitnie raz w roku i często można go spotkać w polskich domach. Kwiaty rosną w różnych barwach. Z kolei Dendrobium ma mniejsze płatki, są one dość drobne i mają kształt dzwonków. Jednak najpopularniejszy jest Phalaenopsis, który nazywa się falenopsisem. Ma wiele kwiatów, które są duże, białe, różowe, żółte czy też czerwone. Na płatkach pojawiają się też plamki. Chcesz wyposażyć się w rośliny kwitnące? Pożyczka pozabankowa pomoże Ci urządzić dom.

Nawożenie storczyków – co musisz wiedzieć?

Storczyki nie są zbyt wymagające, ale warto je regularnie nawozić. najlepiej robić to w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem. Wystarczy robić to raz lub dwa razy w miesiącu. W okresie od grudnia do marca należy wstrzymać storczyki. Co ciekawe, najlepiej nawozić rośliny, kiedy jest dość słonecznie. Przyspieszy to fotosyntezę i składniki odżywcze przedostaną się do wewnątrz.

Na rynku jest wiele rodzajów nawozów. Przede wszystkim, nie mogą być to te same środki, co do innych roślin. Dlaczego? Dokładnie wyselekcjonowane składniki są źródłem witamin i minerałów, które potrzebują właśnie storczyki i orchidee. Wiosną i latem warto wybrać nawozy z podwyższoną zawartością azotu, wraz z niezbędnymi mikroelementami i witaminami. W okresie kwitnienia, trzeba dostarczyć dodatkowo fosfor i magnez, aby kwiaty się nie wysuszyły. Na jesień trzeba stosować środki, które przygotują roślinę do spoczynku. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jaki nawóz wybrać. Na rynku są gotowe całoroczne preparaty pochodzenia naturalnego, które dostarczą wszystkiego, co niezbędne.

Jaki nawóz do storczyków wybrać?

Nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz nawóz płynny, w żelu czy pałeczkach. Obserwuj swoją roślinę i dobierz to, co jest dla niej najlepiej. Przed zabiegiem dokładnie podlej storczyka, aby nie uszkodzić korzeni. Lepiej też nawozić go częściej, ale mniej intensywnie. Te gatunki nie lubią obfitego nawożenia, bo nie potrzebują aż tak dodatkowych składników. Jeśli brakuje Ci gotówki, pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie.

Nawóz do storczyków najczęściej przeznaczony jest do wszystkich gatunków. Działa on w sposób delikatny, czyli taki, jak te rośliny lubią najbardziej. Uniwersalne płyny mogą się sprawdzić także do innych roślin kwitnących.

Tagged with: