Czy ashwagandha obniża cholesterol?

Cholesterol to substancja o charakterze tłuszczowym, która jest negatywnie postrzegana przez wiele osób. Warto jednak pamiętać o tym, że pełni ważną rolę w organizmie. Problem pojawia się wówczas, gdy badania wskazują na wysoki poziom cholesterolu całkowitego lub frakcji LDL („zły cholesterol”). W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o regularną aktywność fizyczną. Niektóre rośliny zielarskie mogą wesprzeć profilaktykę chorób układu krążenia i miażdżycy. Czy ashwagandha obniża cholesterol?

Do czego organizm wykorzystuje cholesterol?

Organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy znajduje się w stanie homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi. Człowiek potrzebuje określonych ilości cholesterolu, ponieważ jest on wykorzystywany przy budowie błon komórkowych, wytwarzaniu witaminy D i niektórych hormonów o charakterze steroidowym. Niestety, obecnie wiele osób zmaga się z jego nadwyżką, która sprzyja powstawaniu płytek miażdżycowych wewnątrz naczyń krwionośnych, co skutkuje zmniejszonym przepływem krwi. Wiele chorób układu krążenia wiąże się z nadmiarem LDL, czyli „złego cholesterolu”. Na szczęście można zredukować jego stężenie w organizmie dzięki zmianie nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

„Dobry” kontra „zły cholesterol” – czym różnią się obie frakcje?

W rozmowach poświęconych zdrowiu często padają określenia takie jak „zły” i „dobry cholesterol”. Czym różnią się poszczególne frakcje? Cholesterol jest substancją tłuszczową, dlatego nie rozpuszcza się we krwi. Jego transport do różnych części ciała zachodzi z wykorzystaniem białek transportowych. LDL to frakcja lipoprotein, która odpowiada za przenoszenie do komórek i magazynowanie w nich cząstek cholesterolu o małej gęstości. Ich nadmiar wpływa jednak negatywnie na układ krążenia. Z tego powodu frakcję LDL nazywa się „złym cholesterolem”. Lipoproteiny HDL transportują cholesterol o wysokiej gęstości, który jest przydatny, gdyż posiada działanie przeciwzapalne i oczyszcza on naczynia krwionośne z nadmiaru LDL.

Więcej na temat ashwagandhy przeczytasz na: https://mothersprotect.com/ashwagandha-kompendium-wiedzy/

Jakie stężenie cholesterolu uchodzi za prawidłowe?

Lipidogram to badanie, które pozwala określić stężenie cholesterolu całkowitego i jego poszczególnych rodzajów we krwi żylnej.  Za najbardziej optymalną uchodzi sytuacja, gdy LDL wynosi poniżej 100 mg/dl, a całkowity cholesterol mieści w przedziale 114-200 mg/dl.  Niestety, wyniki wielu osób przekraczają wyżej wskazane normy. Miażdżyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą borykają się mieszkańcy zachodnich społeczeństw. Obserwuje się u nich nadmierne spożycie wysoko przetworzonej żywności, która obfituje w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans oraz cukry proste. Jednocześnie w krajach wysoko rozwiniętych podaż kalorii jest często nadmierna względem zapotrzebowania organizmu. Ponadto siedzący tryb życia sprzyja wysokiemu stężeniu cholesterolu, który zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia.

W jaki sposób można obniżyć stężenie cholesterolu w organizmie?

Działania profilaktyczne koncentrują się wokół zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Żywność wysoko przetworzona obfituje w tłuszcze trans, podczas gdy produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają tłuszczów nasyconych. Zaleca się ograniczenie spożycia tłustej śmietany, masła, smalcu i mięsa, całkowitą rezygnację z fast foodów oraz słodyczy. Tłuste ryby morskie stanowią źródło kwasów omega-3, które korzystnie oddziałują na organizm. Rekomenduje się również włączenie orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych, świeżych owoców i warzyw do codziennej diety. Zmieniając nawyki żywieniowe na zdrowsze, można znacznie poprawić wyniki lipidogramu. W przeciwdziałaniu miażdżycy kluczową rolę odgrywa także systematyczna aktywność fizyczna. 30 minut spaceru kilka razy w tygodniu przyczynia się do spadku stężenia cholesterolu w organizmie.

Jak ashwagandha wpływa na cholesterol?

Ashwagandha to adaptogen, czyli roślina zwiększająca u ludzi nieswoistą odporność na stres oraz przywracająca wewnętrzną równowagę organizmu (homeostazę). Witania ospała nie wykazuje właściwości toksycznych, wspiera natomiast prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Stanowi bogate źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Te reaktywne cząstki niszczą różne struktury komórkowe, przyczyniając się do powstania stanów zapalnych i przyspieszenia procesów starzenia się. Ashwagandha zwalcza wolne rodniki, jednocześnie wykazuje aktywność przeciwzapalną. Wspomaga ona również obniżenie stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi. W rezultacie warto stosować ją wspierająco w profilaktyce miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Ashwagandha jako uzupełnienie zdrowej diety i systematycznej aktywności fizycznej może przynieść poprawę wyników profilu lipidowego.

Mother`s Protect to polska firma zielarska, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości suplementów diety z adaptogenami.  Oferuje ona także ekstrakt z ashwagandhy w kroplach. Można stosować go wspomagająco nie tylko w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, ale też w profilaktyce miażdżycy i chorób krążenia jako uzupełnienie zdrowej diety.

Tagged with: