Czarna kuchnia – tak czy nie?

Czarne kuchnie robią na Tobie piorunujące wrażenie? Przed Tobą pierwsza, a może kolejna aranżacja kuchni i zastanawiasz się, czy wybór mebli kuchennych w ciemnym – wręcz mrocznym – kolorze to dobry pomysł? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Kolor czarny w kuchni a jej wielkość

Dysponując dużym metrażem, do wyboru mamy praktycznie nieograniczoną paletę kolorów – od stonowanej bieli, poprzez kolory ekspresyjne, aż po zdecydowaną czerń. Tutaj możemy sobie pozwolić niemal na każdą opcję czy duet kolorystyczny. Przyjęło się, że w większym wnętrzu możemy odważnie i bez skrępowania stosować kolory zarówno te jasne, jak i ciemne. W mniejszych pomieszczeniach jesteśmy bardziej powściągliwi – raczej unikamy zdecydowanych barw w obawie, że wywołają one efekt przytłoczenia, a wręcz optycznego pomniejszenia. Zatem o ile w dużej kuchni postawienie na czerń wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, pytanie, czy w przypadku niewielkiej kuchni czerń jest dobrym pomysłem? Dlaczego nie – pamiętajmy przy tym, aby ściany pomieszczenia, jak również podłoga były jasne. Białe płytki ścienne, drewniana podłoga – to jeden z kierunków, jaki możemy obrać w przypadku małej czarnej kuchni.

Czarna kuchnia i materiały do niej pasujące

Decyzja o wyborze czarnych mebli kuchennych ostatecznie podjęta? Skupmy się zatem na materiałach wykończeniowych, które warto rozważyć, aby pomieszczenie zyskało na atrakcyjności.

  • Zdecydowanie dobrym „towarzyszem” dla czarnej kuchni jest drewno. Częstym zabiegiem aranżacyjnym w tym przypadku jest tzw. kuchnia dwukolorowa, gdzie (przykładowo) górna zabudowa kuchenna przyjmuje czarny kolor, zaś dolne szafki posiadają drewniane wykończenie. Wówczas możemy sobie pozwolić nawet na wykończenie przestrzeni nad blatem kuchennym czarną farbą / płytkami etc.
  • Połączenie czerni z bielą – to kolejne zestawienie, które warto wziąć pod uwagę, szukając pomysłu na oryginalną aranżację czarnej kuchni. Wykończenie blatu oraz ściany nad nim białym materiałem, np. marmurem, lacobelem czy lastryko, może przynieść tylko pozytywny efekt wizualny.
  • Czas na totalną petardę, czyli czarną kuchnię z udziałem starej cegły. Choć jest to rozwiązanie kuszące, to trzeba tutaj pamiętać, że sprawdzi się ono raczej w dużych kuchniach. Zwróćmy uwagę, że cegła dekoracyjna to materiał stosunkowo „ciężki”, a dominująca czerń wcale jej nie równoważy. Oba te materiały, jeśli mają być ze sobą zestawione, potrzebują przestrzeni.

Czarna kuchnia nie jest dla każdego

Niestety, ale patrząc przez względy praktyczne czy też estetyczne, czarna kuchnia nie jest najlepszym z możliwych wyborów… Biorąc pod uwagę, to jakie czynności wykonujemy w tym pomieszczeniu – codzienne przygotowywanie posiłków, gotowanie, pieczenie, mycie naczyń etc. – czarne fronty stanowią wręcz idealne tło do tego, by zaprezentować każdy jeden szczegół. Kurz, plamy, zacieki, a nawet ślady palców – na czarnej powierzchni zwłaszcza o wykończeniu połyskującym będą one nieustannie widoczne. Zachowanie w czystości takiej przestrzeni będzie więc nie tyle trudne, co uciążliwe. W tej sytuacji na pewno lepszym wyborem będą czarne meble kuchenne, ale o wykończeniu… matowym.

Tagged with: