Kobieta i portfel: Złoto a inwestycja – z punktu widzenia mężczyzny – część II

2

W jaką formę złota zainwestować swoje oszczędności? Czy w piękną biżuterię, czy sztabki złota, a może w okazjonalnie wydawane i znane na całym świecie monety?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta i oczywista, każda z tych form daje swoim właścicielom określone korzyści.
Sztabkę złota warto kupić ze względu na niższy koszt produkcji, złote sztabki są najtańszą formą inwestowania w fizyczne złoto.

Sztabkę złota warto kupić ze względu na niższy koszt produkcji, złote sztabki są najtańszą formą inwestowania w fizyczne złoto. Lokowanie pieniędzy w złote sztabki polecane jest  szczególnie do inwestycji długoterminowych, nastawionych na większe zyski. Ta forma w zależności od wytwórcy powinna mieć certyfikat autentyczności  w postaci opakowania. Wydobycie sztabki z takiego specjalnego opakowania, CertiPack, wiąże się z jego uszkodzeniem, toteż zapakowana w taki sposób sztabka posiada gwarancję autentyczności, oraz cechy produktu. W Polsce złoto inwestycyjne nie jest obłożone 23% podatkiem VAT.

Ceny monet są nieco wyższe niż sztabek o tej samej gramaturze. Wynika to z wyższych kosztów produkcji monet. Lokowanie pieniędzy w złote monety poleca się w szczególności inwestorom, którym zależy na dużej płynności. Łatwość weryfikacji autentyczności sprawia, że monety – zwłaszcza te popularne – można sprzedać od ręki w dowolnym miejscu na świecie. Moneta może być również prezentem.

Biżuteria ze złota jest znana i ceniona od tysiącleci. W jubilerstwie rozróżniamy próby złota, które kształtują cenę wyrobu. Mówimy tu o próbie jubilerskiej dwójce  czyli 750 jednostek zlota, trójce czyli 585 jednostek złota, oraz wyrobach chyba najczęściej spotykanych w sklepach wielkopowierzchniowych z próbą 333 jednostek złota. Cyfry określające jednostki oznaczają zawartość złota w wyrobie i tak na przykład mówiąc o złocie próby 3 wiemy ze w danym wyrobie jest 585 jednostek złota na 999,999 złota czystego. Pozostałą część stanowią dodatki innych metali. W wyrobach możemy mieć złoto białe, żółte, różowe. Spotykane jest też złoto niebieskie- stop złota z żelazem i niklem, ale dotyczy ono bardzo wyjątkowej biżuterii ze względu na skomplikowany proces jego wytworzenia.

Jeżeli do danego wyrobu dodamy  piękny diament, jego wartość zdecydowanie wzrośnie,  a przekazywany z pokolenia na pokolenie stanie się klejnotem rodowym.

Dzisiaj w dobie internetu zamówienia na złoto można składać do wielu instytucji również za pośrednictwem ich stron internetowych. Pamiętać przy tym jednak należy,  że dokonując zakupu do kwoty 15 tys. euro, klient zazwyczaj nie musi się legitymować. Powyżej kwoty 15 tys. euro instytucja sprzedająca ma obowiązek spisać dane klienta z dowodu osobistego i przekazać informacje dotyczące transakcji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 276).

Aktualnie cena złota spada, lecz kształtuje się w okolicach 1200 USD za uncję, co w porównaniu do okresu 3 lat wstecz jest ceną bardzo małą- wówczas cena kształtowała się w okolicach 2000 USD za uncję złota. Można przypuszczać, że obecnie jest dobry czas na inwestowanie w ten piękny i cenny metal. Na koniec muszę wspomnieć, że inwestując w złoto należy pamiętać o jego fizycznym posiadaniu. W Polsce z niedalekiej przeszłości pamiętamy przykład firmy Amber Gold,  która obiecując ogromne zyski swoim inwestorom w złoto nie posiadała go w deklarowanych wartościach. Efektem tego dziesiątki osób straciło swoje oszczędności całego życia.

Zdzisław Majkowski

 

1 of 1

Discussion2 komentarzy

  1. Halo? Super, że mamy taką lekturę;-) czy mogę złożyć zamówienie na informator / przewodnik po new connect ???? Na razie – tylko z pobudek prywatnych – kupiłam garść akcji jednej ze spółek ale skoro mam już konto INWESTYCYJNE :-) )), to może podziałam tutaj więcej…. Tylko jak się poruszać po tej giełdzie ???

Leave A Reply