Kobieta i portfel: Złoto a inwestycja – z punktu widzenia mężczyzny – część I

1

Każda z Pań jest szczęśliwą posiadaczką przynajmniej jednego złotego pierścionka, czy złotych kolczyków. Z upodobaniem nosimy złote łańcuszki czy bransoletki. Ale czy złoto jest przeznaczane tylko do wyrobu biżuterii? Otóż nie. Co kobieta –  businesswoman powinna wiedzieć o złocie? O tym w artykułach z cyklu “Złoto a inwestycja – z punktu widzenia mężczyzny”. 

Co to jest złoto, gdzie się je wydobywa i dlaczego jest ono tak cenne?
Przede wszystkim złoto jest rozproszone po całej kuli ziemskiej, w bardzo małych ilościach. Spowodowało to, że jest rzadkim i cennym metalem.

Z punktu widzenia chemicznego złoto jest  pierwiastkiem o symbolu Au /z łacinskiego aurum/ i liczbie atomowej 79.

Jest bardzo plastycznym metalem, co oznacza że daje się swobodnie kształtować począwszy od cieniutkich drucików, po bardzo cienkie folie. Fakt ten najlepiej z obrazuje możliwość rozwalcowania 1gr złota do foli o powierzchni 1m2.
Najczęściej złoto można spotkać w postaci blaszek i piasku na dnie rzek, mórz, gdzie zostalo naniesione przez wodę z lądu. Blaszki są drobne i lśniące, a starte na pył, zmieniają się w złoty piasek. Znajdowane jest również w prehistorycznych zagłębieniach rzek. Taka forma jest znajdowana jest najczęściej.
Na świecie największe znalezione samorodki złota to znaleziona w 1865 roku w Kalifornii 6 kg bryła o nazwie Fricot Nugget. Jeszcze większym znaleziskiem był Carson Hill - ważył ponad 40 kg. Nie można zapomnieć o Lady Don z Ballarat (19 kg), o Welcome Stranger z Black Lead z 1872 roku (70 kg), ani o Welcome z żyły biegnącej 60 m pod ziemią. Blanche Barkley ze Stanu Wiktoria  ważył 54 kg, Precious z Rheola - 52 kg,  kawałek złota z Molvague - 95 kg.

W Australii na Pustyni Wiktoria znaleziono samorodek ważący 92 kg. Znalezione na terenie Rosji na Uralu samorodki złota też zdobyły sławę: Balszoj Triugolnik ważył 36 kg, a samorodek z Bateman z 1952 roku ważył 33 kg.

Jeżeli chodzi o Afrykę Południową nie zdarzały się okazałe samorodki – rekord, jaki padł w Pilgrim’s Res Creek to zaledwie 10 kg. W Brazylii w XX wieku odnaleziono bryłę o wadze 35 kg.

Jednak wszelkie rekordy pobił znaleziony w 1872 roku, samorodek złota ważący 235 kg i mierzący 1,42 metra Holterman.
W Polsce największym producentem złota jest KGHM, który odzyskuje metal z rudy miedzi. Roczna produkcja to około 500 kilogramów o wartości ok. 18 mln dolarów. Przy kilkuset tonach wydobywanych w USA, Chinach, Rosji i Kanadzie to drobniaki, ale i po nie warto się schylić.
350 ton złota w polskich zasobach, głównie na Śląsku, które tak szacują geolodzy, to trzykrotnie więcej niż wynoszą rezerwy Narodowego Banku Polskiego. Jeśli będziemy wiedzieć dokładniej ile go jest i gdzie leży, to będzie ono taką samą lokatą jak to realne złoto NBP zdeponowane w skarbcu banku w Londynie.
Rodzi się oczywiście pytanie gdzie można nabyć złoto?
Oczywiście złoto w różnych formach i odmianach można kupić w zasadzie wszędzie począwszy od sklepów jubilerskich, komisach, kantorach, bankach, mennicach, wyspecjalizowanych w obrocie złotem firmach, można je też odkupić od osób prywatnych.
Innym zagadnieniem jest natomiast złoto inwestycyjne.
Złoto inwestycyjne można nabyć w formie sztabek o najwyższej próbie 999,9. Czyli 24 karty. Tu koniecznym jest wyjaśnienie ze są to zupełnie inne karaty niż w przypadku diamentów. Cenę złota ustala pięć największych instytucji handlujących tym kruszcem podczas London Gold Fixing. Obecnie są to: ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC i Société Générale.

Podstawową jednostką złota jest Uncja i wynosi ona 31,1035 grama.

W jaka formę złota zainwestować?  O tym przeczytacie w następnej części Złoto a inwestycja – z punktu widzenia mężczyzny.

Zdzisław Majkowski

Discussion1 komentarz

  1. Super artykuł temat dogłębnie opisany, autor zna się na rzeczy, to prawda złoto to najpewniejsze źródło dochodu.

Leave A Reply